«با شروع مذاکرات صلح خشونت‌ها افزایش یافت»

راه مدنیت: دیبرا لاینز، نمانیدۀ خاص دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان (یوناما) می‌گوید که هم‌زمان با شروع مذاکرات صلح در ماه سپتمبر سال گذشته، میزان تلفات افراد ملکی در افغانستان افزایش یافته است. براساس تازه‌ترین گزارش یوناما، ۲۰۲۰ میلادی سالی بود که مردم به‌صلح امیدوار بودند، اما برعکس خشونت‌ها افزایش یافت.

خانم لاینز امروز سه‌شنبه (۵حوت) گفته که سال ۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح برای مردم افغانستان باشد، اما در عوض هزاران‌ تن افراد غیرنظامی به‌دلیل درگیری‌ها از بین رفته‌اند. او بهترین راه حفاظت از غیرنظامیان را برقراری آتش‌بس بشردوستانه عنوان کرد.

در گزارش سالانۀ سازمان ملل که تحت‌ عنوان «حفاظت غیرنظامیان در منازعات مسلحانه» منتشر شده، آمده که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی به «میزان وحشتناکی» به‌افراد ملکی آسیب وارد شده که نشان‌دهندۀ یک روند نگران‌کنندۀ خشونت‌ها در سه ماه اخیر همین سال است.

همچنین در بخشی از این گزارش گفته شده که میزان کلی تلفات افراد ملکی در این سال، به‌دلیل کاهش تلفات در اوایل سال، کاهش یافته. در این گزارش از کاهش حملات انتحاری در بزرگ‌شهرها به‎‌عنوان دلیل اصلی کاهش تلفات غیرنظامیان یاد شده است.

نمایندۀ خاص دبیرکل سازمان ملل در افغانستان افزود که برای هفتمین سال پی‌هم، سالانه بیش از سه‌هزار غیرنظامی در افغانستان کشته می‌شوند. در جریان سال گذشتۀ میلادی، سه‌هزار و ۳۵غیرنظامی کشته و پنج‌هزار و ۷۸۵غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش ذکر شده که زنان و کودکان ۴۳درصد تلفات افراد ملکی در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهند. در این سال ۳۹۰زن و ۷۶۰کودک در کشور کشته شده‌اند.

براساس این گزارش، مذاکرات صلح میان دولت و گروه طالبان تاکنون نتوانسته از میزان آسیب به غیرنظامیان بکاهد.

عاملان و علت تلفات افراد ملکی

از سویی هم، در گزارش یوناما عناصر مخالف دولت عامل ۶۲درصد تلفات غیرنظامیان (یک‌هزار و ۸۸۵کشته و سه‌هزار و ۵۷۴زخمی)، طالبان مسوول ۴۶درصد و داعش نیز مسوول هشت درصد تلفات غیرنظامیان عنوان شده‌اند.

در این گزارش نظامیان بین‌المللی مسوول کم‌ترین تعداد تلفات غیرنظامیان عنوان شده‌اند. در گزارش تلفات غیرنظامیان از سوی نظامیان خارجی ۱۲۰نفر گفته شده، درحالی که این رقم در سال ۲۰۱۹میلادی ۷۸۶نفر بوده است.

در این گزارش سازمان ملل از ادامۀ حملات طرف‌های مخالف دولت که افراد ملکی به‌شمول فعالان رسانه‌‌یی، کارمندان عدلی و قضایی، اعضای جامعه مدنی و اقلیت‌های مذهبی را قصدا هدف قرار می‌دهند، ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش بیان شده که ۳۶درصد غیرنظامیان در جریان سال ۲۰۲۰میلادی در درگیری‌های زمینی کشته و زخمی شده‌اند. این رقم در مقایسه به‌زمان مشابه در ۲۰۱۹میلادی، اندکی افزایش یافته است. همچنان ۳۴.۵درصد غیرنظامیان در نتیجۀ حملات انتحاری و غیرانتحاری عناصر مخالف دولت کشته و زخمی شده‌اند که آمارها نشان دهندۀ افزایش ۳۰درصدی می‌باشد.

این در حالی‌ست که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد چند روز قبل خواستار آتش‌بس جهانی بشردوستانه به‌عنوان بهترین راه برای حفاظت از غیرنظامیان شده بود. در گزارش به‌نقل از آقای گوترش است که طرف‌های درگیر باید از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.