معاون وزرات دفاع: طالبان، چندبرابر بیش از نیروهای امنیتی تلفات داده‌اند

راه مدنیت: شاه محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع ملی کشور می‌گوید که در سال جاری ۱۸هزار طالب مسلح کشته، ۱۰هزار تن زخمی و بیش از یک هزار تن دیگر دستگیر شده‌اند. او از ارایۀ دقیق تلفات نیروهای امنیتی خودداری کرده و افزود که تلفات دشمن نسبت به نیروهای امنیتی سه‌ یا چهار برابر بیشتر است.

آقای میاخیل امروز سه‌شنبه (۵حوت) در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت گفت که گروه طالبان با هدف سقوط دادن ۱۳۲ولسوالی و هفت ولایت نزدیک به ۳۰هزار کشته و زخمی دادند، اما نتوانستند به هدف‌شان دست یابند.

معاون وزارت دفاع کشور علاوه کرد که نیروهای کشور با وجود تمام مشکلات موجود در سال جاری توانست به‌خوبی از منافع و عزت مردم در برابر تروریستان دفاع کرده و اهداف شوم‌شان را خثنی سازد.

وی شیوع کویید۱۹، پروسۀ صلح، آزادی زندانیان گروه طالبان و انتقال پاسگاه‌های نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی را از مشکلات عمدۀ وزارت دفاع  در سال جاری عنوان کرده است.

طبق گفته‌های آقای میاخیل، بحران ویروس کرونا روی جلب و جذب، تعلیمات و عملیات ما تاثیر منفی داشته‌اند.

آقای میاخیل تاکید کرد که با آزادی زندانیان گروه طالبان توقع داشتیم که آتش‌بس دایمی برقرار شود، اما برعکس خشونت‌ها از سوی این گروه افزایش یافته است.

معاون وزارت دفاع ملی، عامل تمام خشونت‌ و خون‌ریزی‌ها را طالبان عنوان نموده و گفت که این گروه با آغاز مذاکرات صلح داعیه جهادشان را به‌منظور امتیازگیری تبدیل به افزایش خشونت‌ها کردند.

او در مورد افزایش جنگ‌ها در بهار سال آینده اشاره نموده و افزود که جنگ در سال جاری متوقف نبود و در بهار آینده نیز تجهیزات و آمادگی کامل برای سرکوب دشمنان داریم.

براساس سخنان این مقام وزارت دفاع ملی، در حال حاضر ۹۹درصد عملیات‌، توسط نیروهای افغان طرح‌ریزی و انجام می‌شود و این توانایی‌ها نیروهای امنیتی در سال آینده نیز بیشتر و بهتر خواهد شد.

آقای میاخیل ادعای طالبان مبنی بر اینکه این گروه ۷۰درصد جغرافیای کشور را تحت کنترول دارند، رد نموده و گفت: «در حال حاضر ۹۸درصد جغرافیایی کشور به‌دست حکومت است و ما در عمق  مناطق دشمن علمیات تصفیه‌یی داریم.»

وی می‌گوید که سقف تشکیلات ارتش ۲۵۰هزار می‌باشد، اما این رقم تا هنوز تکمیل نشده‌اند و در حال حاضر تشکیلات ارتش بین ۱۸۰الی ۱۹۰هزار می‌باشند.

با این حال، با شروع مذاکرات صلح میان دولت و گروه طالبان، از چند ماه به‌ این طرف خشونت‌‌ها افزایش یافته است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید