خبر

کشته‌شدن سه عضو خانوادۀ خبرنگار ترورشده در غور

راه مدنیت: گزارش‌ها از ولایت غور می‌رساند که پنج‌شنبه‌شب (۷حوت) افراد مسلح ناشناس به منزل بسم‌الله عادل ایماق که چندی قبل جان باخته بود، حمله کرده و شماری از اعضای خانوادۀ او را به قتل رسانده‌اند.

سخنگوی والی غور این رویداد را تایید می‌کند، اما جزییات از قربانیان این رویداد را ارایه نکرد.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد(نی) در صحبت با روزنامۀ راه مدنیت نیز این رویداد را تایید کرد.

رییس اجرایی نی تاکید کرد که در مورد این رویداد روایت‌های مختلفی اعلام می‌شود، ولی محتوای اغلب گزارش‌ها این است که سه نفر از جمله یک برادر ایماق و دو برادرزاده‌اش شهید شده‌اند و روایت دیگر این است که افراد مسلح برخی از اعضای خانوادۀ بسم‌الله عادل ایماق را با خود برده‌اند.

نی از تاثیر اینگونه رویدادها بالای جامعۀ خبرنگاران ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که  می‌تواند منجر به اعمال محدودیت‌ها در رسانه‌ها شود؛ اما نیاز است که حکومت افغانستان هرچه زودتر این رویداد را بررسی و روشن سازد که این قتل رابطه‌یی به کار خبرنگاری شهید ایماق داشته یا خیر.

در همین حال، محمد مهدوی، عضو شورای ولایتی ولایت غور به روزنامۀ راه مدنیت گفت که پنج‌شنبه‌شب (۷حوت) افراد مسلح گروه طالبان به منزل برادران بسم‌الله عادل ایماق حمله و سرانجام برادر ایماق را به‌نام صبغت‌الله که در میان نیروهای پولیس کار می‌کرد، همراه با یک کودک این خانواده به قتل رسانده و یک برادر دیگر وی را زخمی کردند.

این عضو شورای ولایتی همچنان می‌گوید که تاهنوز منابع امنیتی در مورد این رویداد ابراز نظر نکرده، اما منابع محلی روایت می‌کنند که افراد مسلح طالبان به برادر آقای ایماق کمین کرده بودند و او را در مسیر راه به قتل رسانده‌اند.

آقای عادل ایماق خبرنگار و مسوول رادیو صدای غور، حدود دو ماه پیش در مرکز این ولایت ترور شد.

بر بنیاد گزارش‌های منتشرشده، اعضای خانواده و نزدیکان عادل ایماق در یک حرکت اعتراضی، اجساد افراد کشته‌شده را در برابر ساختمان ولایت غور آورده و خواهان بازداشت عاملان آن‌ها شده‌اند.

حمله افراد مسلح طالبان به منزل بسم‌الله عادل ایماق واکنش نهادهای حقوق بشری را برانگیخته است.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در توییتی، این رویداد را تلخ و دردناک توصیف کرده و نوشته است: «غیرنظامیان حتا در خانه‌های خود مصون نیستند. مسوولان امنیتی باید وضاحت دهند که بعد از قتل آقای عادل، تا چه حد از میزان تهدید و خطر به خانواده او آگاهی داشتند و چه اقدامی برای امنیت‌شان انجام دادند. چرا باید پی‌درپی قربانی شویم؟»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا