صلاح‌الدین ربانی: غصب حکومت توسط برخی‌ها، سبب ایجاد بحران مشروعیت شده است

راه مدنیت: صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید که غصب حکومت توسط برخی از افراد، منجر به بحران مشروعیت و نابودی اعتماد ملی شده است.
صلاح‌الدین ربانی که از مخالفان سیاسی حکومت به شمار می‌رود، به مناسبت گرامی‌داشت از روز سرباز، افزوده که نظام کنونی، محصول قربانی‌های بی‌شمار فرزندان راستین این سرزمین در جنگ علیه تروریزم در دو دهۀ اخیر است که با خون‌های پاک این نظام را پایه‌گذاری کردند.
او به صراحت گفته است: «متاسفانه بیش از یک سال اخیر، غصب حکومت توسط عده‌یی، سبب ایجاد بحران مشروعیت و نابودی اعتماد ملی شده است.»
ربانی همچنان در ادامه تاکید کرده که ترویج فساد گسترده، ناتوانی و ناکارآمدی غاصبان قدرت، این بحران را چند برابر ساخته و تداوم این وضعیت، به ثمره فداکاری‌ها و قربانی‌های نیروهای امنیتی که کلیت نظام هستند، به شدت آسیب می‌رساند.
او در سخنانی خاطرنشان کرد که نباید بیشتر از این بی‌تفاوت باقی ماند و اجازه داده نشود که ثمره این همه قربانی‌ها نیز قربانی مفاسد و ناکارایی عده‌یی از افراد شود.
روز سرباز در افغانستان در شرایطی تجلیل می‌شود که جنگ و خشونت‌ها در کشور رو به افزایش است. در عین حال، با نزدیک شدن فصل بهار، طرف‌های جنگ آمادگی‌های‌شان را برای ادامه جنگ روی دست گرفته‌اند.
تداوم خشونت‌ها از سوی طالبان، با واکنش‌های جهانی روبه‌رو شده است. سازمان ملل‌متحد، اتحادیه اروپا، ایالات متحده و شماری از کشورهای منطقه خواستار قطع خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس فوری شده‌اند، اما طالبان همواره این خواسته‌ها را نادیده گرفته‌اند.