تاکید مکرر عبدالله به برقراری آتش‌بس

راه مدنیت: عبدالله‌ عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی بار دیگر تاکید کرد که ادامۀ جنگ در افغانستان همه‌روزه از افغان‌ها قربانی می‌گیرد و در چنین شرایطی، باید آتش‌بس تامین شود.
عبدالله عبدالله روز شنبه (۹حوت) در مراسمی گفت که آنچه مردم افغانستان از گفتگوهای دوحه انتظار داشتند، تاکنون برآورده نشده است.
عبدالله عبدالله به صراحت بیان کرد: «خشونت و جنگ ادامه دارد، ترورهای هدف‌مند صورت می‌گیرد و هرروز مردم افغانستان قربانی می‌دهند. من یک بار دیگر روی خواست برحق مردم که برقراری آتش‌بس است، تاکید می‌کنم.»
به گفتۀ رییس شورای عالی مصالحه، حکومت افغانستان و گروه طالبان با آغاز مذاکرات صلح تعهد کردند که از طریق گفتگو و مذاکره به جنگ پایان دهند؛ اما این تعهدات نه‌تنها جنبۀ عملی نداشت، بل سطح خشونت‌ها با گذشت هرروز افزایش یافته است.
در همین حال، محمدمحقق مشاور ارشد رییس‌جمهور غنی در امور امنیتی و سیاسی بیان کرد که مذاکرات دور دوم میان هیات‌های مذاکره‌کننده و گروه طالبان در قطر به‌دلیل پیچیده بودن اوضاع تاکنون نتیجۀ درستی نداشته است.
محمدمحقق همچنان ابراز کرد که تحولات اخیر در منطقه و جهان شرایط را در افغانستان نیز تغییر داده و به ویژه، بازنگری توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان از سوی اداره جدید واشنگتن در تحولات افغانستان بی‌تاثیر نخواهد بود.
مذاکرات صلح دوحه پس از حدود یک‌ونیم ماه، هفته گذشته میان هیات‌های مذاکره‌کنند دولت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد و دو طرف در مورد ترتیب اجندای مذاکرات گفتگو کردند.
گفتنی است، ادارۀ بایدن مصروف بررسی توافق‌نامۀ امضا شده توسط دولت ترمپ با طالبان است و انتظار می‌رود که بایدن ضرب‌الاجل خروج سربازان باقی‌مانده خود را از افغانستان تحقق ببخشد.
افزون براین، مقام‌های امریکایی پیش از این گفته بودند که ایالات متحده به گونۀ فوری و نامنظم نیروهای خود را از افغانستان بیرون نخواهد کرد.