صالح: دولت حزب تحریر را به رسمیت نمی‌شناسد

راه مدنیت: امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید که حزب تحریر در افغانستان ثبت وزارت عدلیه نیست و تا زمانی‌که معضل حقوقی آن حل نگردد، هر نوع فعالیت این حزب غیرقانونی خواهد بود.
آقای صالح، صبح امروز، یک‌شنبه (۱۰حوت) در برنامۀ شش‌ونیم افزود که دولت افغانستان، حزب تحریر را به رسمیت نمی‌شناسد، تا زمانی‌که معضل حقوقی آن حل نگردد، هر نوع فعالیت از نام و نشان این شبکه مجهول و غیرقانونی خواهد بود.
افزون براین، آقای صالح به صراحت بیان کرد که شماری از اعضای این حزب تبانی نزدیک فکری با گروه‌های تروریستی دارند.
به گفتۀ معاون اول ریاست‌جمهوری، قرار است در آیندۀ نزدیک پالیسی چگونگی برخورد حقوقی و قانونی با فعالان این جریان به بحث گرفته شود.
امرالله صالح از اعضای این حزب خواسته که تا زمان ثبت قانونی، دست از تبلیغ ضد نظام و فعالیت بردارند.
طبق گزارش‌ها، حزب تحریر که یک جریان اسلام‌گرای جهانی است، در سال ۱۹۵۳ در بیت‌المقدس توسط روحانی فلسطینی «تقی‌الدین النبهانی» تاسیس شد و این حزب ادعا دارد که تلاش می‌کند تا مسلمانان را از قید و بند نظام‌ها، افکار، مفاهیم و احساسات غیراسلامی نجات دهد.
هدف این حزب تاسیس نظام سیاسی اسلام (دولت خلافت) و تلاش برای وحدت فکری، سیاسی و جغرافیایی در میان مسلمانان جهان عنوان شده است.
این حزب فعالیت‌هایش را در افغانستان پس از سال ۲۰۰۳ آغاز کرد و اعضای آن، افغانستان را یک سرزمین اشغال‌شده می‌دانند. طبق گزارش‌ها، گفته می‌شود که طرف‌داران حزب تحریر در افغانستان به هزاران نفر می‌رسد.