شورای امنیت ملی: توافق‌نامۀ دوحه امیدی برای افغان‌ها خلق نکرد

راه مدنیت: هم‌زمان با یک سالگی امضای توافق‌نامه دوحه میان امریکا و طالبان، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که این توافق‌نامه فرصت‌های صلح را تلف کرد.
رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، ظهر امروز یک‌شنبه (۱۰حوت) در توییتی نوشته که افغان‌ها انتظاری را که از امضای توافق‌نامه داشتند، عملی و برآورده نشده است.
سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی همچنان نوشته که این توافق‌نامه فقط آتش‌بس میان ایالات متحده و طالبان را تضمین کرده، اما روابط طالبان با مردم همچنان مبتنی بر قتل، غارت، ترور و وحشی‌گری بوده است.
بر اساس نوشتۀ رحمت‌الله اندر، پس از امضای توافق‌نامه دوحه، نه تنها امیدی برای تامین صلح به مردم افغانستان احیا نشد؛ بل جریان مذاکرات توسط این گروه مختل گردید.
او تاکید کرد که از دید مردم، توافق‌نامه فرصت‌ها و زمان صلح را تلف کرده و خسارات سنگین شخصی و مالی به جانب مردم وارد کرد.
گفتنی است، توافق‌نامۀ دوحه میان ایالات متحده و طالبان در دهم حوت سال گذشته خورشیدی در دوحه پایتخت قطر با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به امضا رسید.
با یک سالگی امضای این توافق‌نامه، شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، طالبان را به خشونت‌افزایی متهم کرده و تاکید کردند که این گروه اراده‌یی برای قطع جنگ و خشونت‌ها ندارند.