خبر

وزیر مهاجرین: برای رسیدگی به بیجاشدگان دو میلیارد و 170میلیون افغانی نیاز است

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در نشستی خبری گفت که برای رسیدگی به بیجاشدگان داخلی دو میلیارد و یکصد وهفتاد میلیون افغانی نیاز می‌باشند.

سید حسین عالمی بلخی افزود: این مبلغ در بخش‌های تاسیسات تخریب‌شده، احیای خدمات عامه، بسته‌های کرامیه برای شهدا و مجروحان و خریداری بسته‌های مواد غذای برای بیجاشدگان تخصص داده می‌شود.

او خاطرنشان ساخت که برای 46هزار خانوادۀ بیجاشده داخلی در ولایات مختلف کمک رسیده است.

وی با ابراز تاسف از افزایش بیجاشدگان داخلی گفت که در مجموع  در دو ماه اخیر بیشتر از 95هزار خانوادۀ بیجا شده درخواست کمک کرده‌اند که به اساس سروی صورت گرفته، تعدادی از آنان واجد شرایط مساعدت نبودند.

به گفته او، بیجاشدگان در دو ماه اخیر مربوط ولایات کندز، فراه، ارزگان، هلمند، ننگرهار، فاریاب، غزنی، سرپل، پکتیا، بغلان و بادغیس می‌شوند.

وی افزود که افزون بر 23هزار و 700خانواده‌یی که به ولایات امن و ولسوالی‏‌های همان ولایت بیجا شده بودند، دوباره به جاهای اصلی‌شان بازگشت نموده‌اند.

آقای بلخی می‌افزاید که جنگ عامل اصلی بیجاشدگان است که با شدت جنگ شمار آنان نیز افزایش می‌کنند.

محمد اسلم سیاس؛ سرپرست وزارت دولت در امور حوادث نیز که در این کنفرانس اشتراک داشت گفت: بیش‌ترین بیجاشدگان مربوط ولایات کندز، هلمند و ارزگان می‌شوند.

فوزیه احسانی؛ معین مالی و اداری وزارت ترانسپورت گفت که به اساس تفاهم‌‎نامه‌یی که بین وزارت ترانسپورت، مهاجرین و اداره ملی مبارزه با حوادث صورت گرفته 20درصد تخفیف برای هر نفر و همچنان افراد زیر سن 7 سال به صورت رایگان به جاهای اصلی‌شان انتقال داده می‌شود که از هفتۀ گذشته کار انتقال‌شان آغاز شده است.

به گفته وی، وزارت ترانسپورت در سه ولایت با بیجاشدگان همکاری داشته که از مزار تا کندز 150 عراده، از تخار به کندز 450 و از کابل به کندز 47 عراده موتر را در اختیار بیجاشدگان قرار داده است.

رضا موسوی/ راه مدنیت

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا