حمایت کرزی از طرح امریکا: «این طرح می‌تواند زمینۀ دولت موقت را فراهم کند»

راه مدنیت: حامد کرزی، رییس‌جمهوری اسبق افغانستان می‌گوید که طرح پیشنهادی واشنگتن برای توافق حکومت و گروه طالبان، بهترین فرصت برای سرعت بخشیدن به گفتگوهای متوقف‌شدۀ صلح است و این طرح می‌تواند زمینۀ دولت موقت را فراهم کند.

آقای کرزی، روز پنج‌شنبه (۲۱حوت) در مصاحبۀ با خبرگزاری اسوشیتدپرس، از طرح پیشنهادی امریکا حمایت کرده و در سخنانی افزوده که پس از دهه‌ها جنگ و درگیری، افغان‌ها خود برای رسیدن به صلح عجله دارند و طرف‌دار ختم جنگ و بهبود وضعیت هستند.

بر اساس اظهارات کرزی، پیشنهاد ایالات متحده امریکا می‌تواند، یک ملت خسته از جنگ را به برگزاری انتخابات تشویق کند و نیز، از حقوق زنان و اقلیت‌ها، محافظت و سرانجام اصلاحات در قانون اساسی را ارایه دهد و زمینۀ ایجاد یک دولت موقت فراهم شود.

حامد کرزی افزوده که صلح، خواستۀ عمیق و مطلوب مردم افغانستان است، کسی نمی‌تواند تصور کند که جوانان این کشور تا چه اندازه برای تامین صلح عجله دارند.

رییس‌جمهوری پیشین کشور با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرده که او مخالف خروج این نیروها تا اول ماه می از این کشور است. کرزی همچنان هشدار داده که خروج غیرمسوولانه باعث ایجاد هرج‌ومرج خواهد شد.

حامد کرزی از حکومت افغانستان و دولت امریکا خواست که برای منافع هر دو کشور مفید خواهد بود که در قبال موضوع خروج نیروها مسوولانه عمل کنند.

او گفت: «این هم برای امریکا و متحدان امریکا و هم برای کسانی‌که در ۲۰سال گذشته در افغانستان درگیر بوده‌اند، بسیار مهم است که مسوولانه عمل کنند و کاری را انجام دهند که منجر به برقراری صلح پایدار شود. بنابراین خروج مسوولانه یا ماندن مسوولانه در یک افغانستان صلح‌آمیز هر دو موضوعی است که باید آن‌ها را با دقت مورد بررسی قرار دهیم.»

آقای کرزی همچنان تاکید کرده که شورای عالی مصالحه ملی، روز یک‌شنبه (۲۴حوت) طرح پیشنهادی ایالات متحده را مورد بررسی قرار می‌دهد و طی چند روز آینده، نتایج بازنگری و اصلاحات مورد نیاز در این طرح را برای واشنگتن پیشکش کند.

به‌دنبال توقف مذاکرات دوحه و تشدید خشونت‌ها، ایالات متحده برای شکست این بن‌بست طرحی را به جانب دولت افغانستان و گروه طالبان ارایه کرده است. طرحی‌ که از سوی حکومت کابل به شدت رد شده است.

آنتونی بلینکن؛ وزیرخارجه امریکا، هفته گذشته با ارسال نامۀ به رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، خواستار اقدامات فوری در مورد آینده سیاسی افغانستان شد.

وزیر خارجه امریکا در این نامه خود، مشخصا از حامد کرزی، عبدالله عبدالله و عبدالرب رسول سیاف نام‌ برده و از غنی خواسته که برای دریافت راه‌های حل، از این چهره‌ها همکاری بخواهد.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، روز جمعه (۲۲حوت) در پیامی به مناسبت جان باختن عبدالعلی مزاری، افزوده که افغانستان در حساس‌ترین مرحلۀ تاریخ قرار گرفته و یک روزنۀ امید برای تامین صلح پایدار در کشور باز شده است.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی تاکید کرده که توقع می‌رود، بزرگان و سیاسیون کشور با درک وضعیت و فرصت پیش‌آمده، متحدانه و هماهنگ با مردم افغانستان در راستای تامین صلح پایدار گام بردارند.