خبر

«مسکو حامی تشکیل دولت ایتلافی موقت با حضور طالبان»

روسیه روز جمعه۲۲حوت/حوت (۱۲مارچ) اعلام کرد که از تشکیل دولتی موقت و فراگیر در افغانستان با مشارکت همه گروه‌ها از جمله طالبان برای اداره این کشور استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، مسکو حامی تشکیل دولتی حائل با مشارکت طالبان برای اداره امور در این کشور است.

خانم زاخاروا که کم‌تر از یک هفته پیش از برپایی نشستی در مسکو با مشارکت احزاب و نیروهای مختلف سیاسی در افغانستان از جمله نمایندگان طالبان سخن می‌گفت، خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: «تشکیل یک دولت موقت و فراگیر راه حلی منطقی برای ادغام طالبان در حیات سیاسی افغانستان به شمار می‌رود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در حالی به نمایندگی از کشورش از مشارکت طالبان در دولتی موقت برای اداره افغانستان استقبال کرده که کرملین پس از روی کار آمدن جو بایدن تلاشی دیپلماتیک را برای یافتن راه‌حلی سیاسی جهت رفع بحران کنونی در افغانستان آغاز کرده است.

در همین راستا ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرده که کلیه افراد دعوت‌شده به کنفرانس مسکو مشارکت خود را در این نشست تایید کرده‌اند.

به گفته نماینده ولادیمیر پوتین در امور افغانستان، قرار است زلمی خلیل‌زاد به نمایندگی از دولت امریکا در نشست ۱۸ مارچ حضور یابد.

برخی رسانه‌های دولتی در روسیه اعلام کرده‌اند که در این نشست جدا از نمایندگان طالبان، دولت و جناح‌های سیاسی افغانستان، افرادی نیز به نمایندگی از ایالات متحده و دو کشور چین و پاکستان حضور خواهند داشت.

در گزارشی که اسپوتنیک در این خصوص منتشر کرده، آمده که دفتر سیاسی طالبان در قطر دعوت نمایندگانی از این گروه به مسکو را تایید و اعلام کرده که در حال بررسی دعوت یاد شده است.

کنفرانس مسکو در حالی با حضور نمایندگانی از چین، پاکستان و ایالات متحده برپا خواهد شد که واشنگتن در تلاش است تا بستر مذاکرات و گفتگو‌های جاری با هدف دستیابی به راه حلی مسالمت‌آمیز برای مناقشه داخلی در افغانستان را تقویت کند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که ایالات متحده با نزدیک شدن به تاریخ اول ماه می، مهلت تعیین‌شده برای خروج احتمالی نظامیان امریکایی از خاک افغانستان طرح صلح جدیدی را به مقامات کابل و طالبان پیشنهاد کرده است.

واشنگتن در همین راستا روز دوشنبه خواستار تسریع در روند صلح افغانستان شد و تاکید کرد که پیش‌رفت در این زمینه ممکن و قابل دسترسی است.

همزمان ترکیه نیز روز جمعه اعلام کرد که کشورش در ماه اپریل میزبان گفتگوهای صلح افغانستان خواهد بود؛ برخی منابع گفته‌اند که این نشست به توصیه و پیشنهاد مقامات امریکایی در استانبول برپا خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا