گزارش

وزیرخارجه ترکیه: نشست انقره مکمل روند صلح دوحه خواهد بود

راه مدنیت: وزیرخارجۀ ترکیه می‌گوید که اکثر طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان برای شرکت در نشست ترکیه ابراز آمادگی کرده‌اند و این نشست مکمل روند صلح خواهد بود.
وزارت خارجۀ افغانستان، ظهر امروز، یک‌شنبه (۲۴حوت) با نشر اعلامیه‌یی گفت، محمدحنیف اتمر با همتای ترک خود، مولود چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه پیرامون موضوعات مرتبط به صلح افغانستان صحبت تلیفونی کردند.
به نقل از اعلامیه، وزیرخارجه ترکیه با اشاره به سفر اخیرش به قطر و روسیه اعلام کرد، نشست انقره جایگزین نه، بل مکمل روند صلح دوحه خواهد بود.
به گفتۀ وزیرخارجۀ ترکیه، اکثر طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان برای شرکت در کنفرانس ترکیه ابراز آمادگی کرده‌اند.
در این تماس تلیفونی، وزیرخارجۀ ترکیه آمادگی کشورش را برای شرکت در نشست‌های سه‌جانبۀ افغانستان، ترکیه با کشورهای ایران و پاکستان ابراز کرده است.
از سوی هم، محمدحنیف اتمر، وزیرخارجۀ افغانستان در این تماس تلیفونی ضمن اینکه در مورد گسترش روابط دو جانبه، تقویت تماس‌ها و همکاری‌های چندجانبه تاکید کرد، خاطرنشان نمود که برگزاری نشست کشورهای قلب آسیا-پروسۀ استانبول و نشست ترکیه در روند صلح افغانستان نهایت مهم می‌باشد.
حنیف اتمر همچنان بیان کرده که انتظار می‌رود، نشست ترکیه گامی به جلو برای تامین آتش‌بس و دست‌یابی به راه حل سیاسی مطابق خواست و ارادۀ مردم افغانستان باشد.
در اعلامیۀ وزارت خارجه به وضوح آمده است، این دو نشست مهم (پروسۀ استانبول و نشست ترکیه) فرصت خوبی را برای مشوره‌ها و آمادگی‌های بیشتر برای دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان فراهم خواهد کرد.
نشست کشورهای قلب آسیا-پروسه استانبول در پایان ماه مارچ در دوشنبه پایتخت تاجیکستان و نشست انقره نیز در ماه آپریل برگزار خواهد شد.
افزون بر این دو نشست، کنفرانس مسکو نیز با حضور هیات افغانستان و هیات طالبان در مسکو پایتخت روسیه نیز برگزار می‌شود. مقام‌های ارشد حکومت افغانستان اعلام کردند که هیاتی به نمایندگی از جانب افغانستان در این سه نشست اشتراک خواهند کرد.
این نشست‌ها با محوریت موضوع صلح افغانستان در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه عملا متوقف شده و در یک سال اخیر، پیشرفت چندانی نداشته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا