خبر

کمیته مصونیت خبرنگاران: وزارت داخله از نشر اخبار نادرست خودداری کند

راه مدنیت: به‌دنبال اظهارات اخیر سخنگوی وزارت داخله مبنی بر دست داشتن یک رسانۀ خصوصی در انتقال مواد انفجاری، اکنون نهادهای حامی رسانه‌ها از رهبری این وزارت خواستار وضاحت شده‌اند.
کمیتۀ مصونیت خبرنگاران پس از ظهر دوشنبه (۲۵حوت) با نشر اعلامیه‌یی، در مورد اظهارات طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله در پیوند به دست داشتن یک رسانۀ خصوصی در انتقال مواد انفجاری، خواستار وضاحت شد.
سخنگوی وزارت داخله صبح روز دوشنبه در توییتی نوشته بود که یافته‌های وزارت نشان می‌دهد: یک رسانه خصوصی در انتقال مواد انفجاری دست دارد. او هرچند نامی از این رسانه نگرفت، اما در پاسخ به سوال خبرنگاران، نوعیت این رسانه را تصویری عنوان نمود.
طارق آرین، بار دیگر توییت زد که به زودی در مورد این موضوع جزییات می‌دهد. «پروسۀ شریک‌سازی اطلاعات در سه مرحله صورت می‌گیرد، ابتدایی، انکشافی و نهایی.»
سخنگوی وزارت داخله همچنان نوشت، این موضوع حالا در مرحله انکشافی است و او آنچه را نشر کرده، مستند می‌باشد. «شواهد انکارناپذیر موجود است و ممکن پهلو‌های دیگری در قضیه دخیل باشد.»
به‌دنبال نشر این خبر، کمیتۀ مصونیت خبرنگاران واکنش نشان داده و در اعلامیه‌یی گفته است: «وزارت امور داخله به‌عنوان نهادی که تأمین امنیت مردم را بدوش دارد، نیاز دارد تا در نشر و پخش معلومات بیشترین دقت را به خرج دهد، چون نشر و پخش معلومات غیرموثق، نه تنها اذهان عامه را مغشوش می‌سازد، بلکه روابط نیک و حسنه وزارت را با رسانه‌ها نیز خدشه‌دار می‌کند.»
در اعلامیۀ کمیتۀ مصونیت خبرنگاران به صراحت بیان شده که در ظاهر به نظر نمی‌رسد که اظهارات سخنگوی وزارت داخله همه‌جانبه باشد؛ صحبت‌های گُنگ و کلی از یک آدرس رسمی دولتی نگران‌کننده بوده و اعتبار این نهادها را کاهش می‌دهد.
طبق این اعلامیه: «در وضعیتی‌ که خبرنگاران و رسانه‌ها به‌صورت مستقیم هدف قرار می‌گیرند و حملات هدفمند علیه آنان افزایش یافته، اظهارات این چنینی ضربۀ بزرگی بر آزادی بیان و رسانه‌ها می‌زند.»
کمیته مصونیت خبرنگاران همچنان از رهبری وزارت داخله خواسته که این موضوع را تحقیق کند، در صورتی‌که اظهارات سخنگوی این وزارت خلاف واقعیت ثابت شود، طبق قوانین نافذۀ کشور اقدامات لازم روی دست گرفته شود.
در همین حال، نی یا حمایت‌کننده رسانه‌های آژاد نیز در این زمینه می‌گوید که ادعای سخنگوی وزارت داخله به ارتباط یک رسانه خصوصی نادرست بیان شده است.
مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی بیان کرد که این رسانۀ خصوصی جهت تجلیل از سال نو پتاقی وارد کرده، نه مواد انفجاری.«ما اسناد به‌دست داریم که تلویزیون آرزو جهت تجلیل از سال نو پتاقی وارد کرده است، نه انفجاری.»
گفتنی است، کمال نبی‌زاده تجارت‌پیشه ملی کشور صاحب امتیاز تلویزیون آرزو می‌باشد. آقای نبی‌زاده همه ساله به‌منظور گرامی‌داشت از سال نو خورشیدی، از کشور اوزبیکستان پتاقی وارد می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا