خبر

«حکومت در رسیدگی به پرونده‌های قتل کارمندان رسانه‌یی کوتاهی کرده است»

راه مدنیت: اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان می‌گوید که حکومت در قسمت رسیدگی به پرونده‌های خشونت و قتل کارمندان رسانه‌یی کوتاهی کرده است.
این اتحادیه امروز چهارشنبه (۲۷حوت) به‌مناسبت گرامی‌داشت از روز ملی خبرنگاران با نشر اعلامیه‌یی گفته که در حالی از روز ملی خبرنگار در کشور گرامی‌داشت می‌شود که سایۀ خشونت و ظلم در میان رسانه‌های کشور گسترش یافته و خبرنگاران در بدترین شرایط قرار گرفته‌اند.
در ادامۀ این اعلامیه آمده که قتل‌های هدف‌مند کارمندان رسانه‌‌یی، وضعیت بد امنیتی و اقتصادی رسانه‌ها و خبرنگاران، ترک و درخواست پناهندگی برخی از خبرنگاران در کشورهای بیرونی، از جمله مواردی است که جامعۀ خبرنگاری را تحت تاثیر قرار داده است.
براساس گفته‌های اتحادیه ملی ژورنالیستان کشور، ادامۀ این روند، عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت.
طبق معلومات این اعلامیه، با وجود درخواست‌های پی هم این اتحادیه از نهادهای ملی و بین‌المللی در قسمت رسیدگی به‌پرونده‌های ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه‌‌یی، اما تا اکنون به اکثر پرونده‌ها رسیدگی صورت نگرفته است.
این نهاد ملی به‌ این باور است که بی‌توجهی حکومت و نهادهای بین‌المللی در قبال پرونده‌های خشونت و قتل خبرنگاران، ناامیدکننده بوده و وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.
همچنین اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، از نهادهای حقوق بشری، نهادهای بین‌المللی ‌و حکومت خواسته که در راستای رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران، با جدیت برخورد کنند.
این درحالی‌ست که در چند ماه گذشته قتل هدفمند به‌خصوص قتل‌های خبرنگاران افزایش یافته است. در آخرین مورد، سه کارمند تلویزیون خصوصی «انعکاس» در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت در دو حملۀ مسلحانه کشته شدند.
مرکز خبرنگاران افغانستان گفته که از زمان امضای توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و گروه طالبان تا ماه جدی سال جاری خورشیدی، دست‌کم ۱۱خبرنگار و کارمند رسانه‌‌یی کشته شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا