خبر

گفتگوی رییس‌جمهور غنی و عبدالله در مورد مکان و زمان مذاکرات صلح

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در ارگ ریاست‌جمهوری با هم دیدار و در مورد مکان و زمان دور بعدی مذاکرات صلح با طالبان گفتگو کردند.
ارگ ریاست‌جمهوری امروز یک‌شنبه (۷جدی) با نشر خبرنامه‌یی گفته که در این دیدار عبدالله عبدالله دربارۀ برگزاری دومین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نیز گزارش داده است.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
در خبرنامه آمده که رییس‌جمهور غنی گفته است که حکومت افغانستان مراحل بعدی مذاکرات صلح را یک جا با گروۀ حامی صلح به پیش‌ می‌برد.
در این دیدار حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور نیز حضور داشته است.
با این حال چندی پیش رییس‌جمهور غنی و حمدالله محب از طالبان خواسته بود که دور گفتگوهای صلح را در خاک افغانستان برگزار کنند، اما گروه طالبان این موضوع را رد نموده و برگزاری ادامۀ مذاکرات صلح در قطر تاکید کرده بود.
از سویی هم، آقای عبدالله امروز در دومین روز نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی، گفت که دور بعدی گفتگوهای صلح در قطر برگزار خواهد شد.
به گفتۀ او، قطر میزبانی دور قبلی گفتگوها را به عهده داشت و کشورهای حمایت‌کننده و تسهیل‌کنندۀ صلح که برای میزبانی دور بعدی اعلان آمادگی کرده بودند نیز، به دلیل دشواری‌ها و محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا، از میزبانی این دور گفتگوها توسط قطر حمایت کرده‌اند.
در دومین روز نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی، در مورد چگونگی آغاز مذاکرات در زمان تعیین‌شده، اولویت‌بندی آجندا، تقویت هیات گفتگوکننده، همه‌شمول بودن روایت صلح، اهمیت و نیاز فوری به برقراری آتش‌بس، توقف کشتار و… بحث شده‌ است.
همچنین در این نشست، فیصله شده است که یک کمیتۀ تخنیکی ایجاد ‌شود تا پیش از سفر هیات دولت به قطر، اولویت‌های حکومت افغانستان را ترتیب و پس از تایید از سوی کمیتۀ رهبری، به عنوان رهنمود حمایتی در مذاکرات صلح از آن استفاده شود.
مذاکرات صلح در ۲۲سنبله سال جاری در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. دور اول این مذاکرات در ۲۲ قوس به پایان رسید. دور دوم این مذاکرات قرار است در ۱۶ جدی آغاز شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا