خبر

کمیسیون حقوق بشر: در پنج روز گذشته، ۲۶فرد ملکی کشته و زخمی شدند

راه مدنیت: کمیسیون حقوق بشر کشور اعلام کرده که یافته‌های ابتدایی این کمیسیون نشان می‌دهد از تاریخ دوم الی ششم جدی سال جاری، دست‌کم ۹غیرنظامی در نتیجۀ انفجار ماین و حملات مسلحانه کشته و ۱۷تن دیگر زخمی شده‌اند.
این کمیسیون امروز یک‌شنبه (۷جدی) با نشر خبرنامه‌یی گفته است که این غیرنظامیان در ۹رویداد جداگانه انفجار ماین و حملات مسلحانه در ولایت‌های خوست، کاپیسا، قندهار و کابل کشته و زخمی شدند.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید
همچنین کمیسیون حقوق بشر در این خبرنامه کشتار افراد ملکی را از نگاه دینی، اخلاقی، حقوقی و حقوق بشری ممنوع، محکوم و جنایت خوانده است.
در ادامه خبرنامه آمده است که عاملان جنایات جنگی و جرایم علیه بشریت در هر حالت، زمان و مکان مسوول‌اند.
طبق خبرنامه‌یی نشر شده، کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور از حکومت خواسته است که حقوق و امنیت مردم را تامین کند.
در عین حال، این کمیسیون از سازمان ملل، جامعه جهانی، عالمان دین و کشورهای اسلامی خواسته که از نفوذشان به‌خاطر حمایت از حقوق بشری مردم افغانستان استفاده کرده و برای ختم خشونت‌ها و جنگ بر طرف‌های درگیر فشار وارد کنند.
مسوولان در این کمیسیون گفته‌اند که در ماه‌های اخیر میزان تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران و محدودیت در دسترسی به اطلاعات به صورت نگران‌کنندۀ افزایش یافته است. زنجیره‌یی از ترورهای هدفمند و وضع محدودیت‌ بر سر راه گردش آزاد اطلاعات باعث افزایش نگرانی‌های شدید در مورد آزادی بیان در کشور شده است.
با شروع گفتگوهای صلح انفجار ماین‌های کنارجاده‌یی و مقناطیسی و همچنان حملات مسلحانه در بخش‌های مختلف کشور به خصوص در کابل افزایش یافته است. در شماری از این انفجارها و حملات، فعالان رسانه‌یی، مدنی، سیاسی و اجتماعی هدف قرار گرفته‌اند.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا