خبر

استقبال عبدالله از تمدید ماموریت نظامی آلمان

راه مدنیت: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی از تمدید ماموریت نظامی آلمان در کشور استقبال کرد.

آقای عبدالله روز یک‌شنبه (۸حمل) در صفحۀ توییترش نوشته که از تصمیم دولت و پارلمان آلمان در مورد تمدید ماموریت نیروهای این کشور برای ۱۰ماه دیگر در افغانستان استقبال می‌کند.

او تاکید کرد که تصمیم را «مسوولانه و یک گام به جلو» در حمایت از روند صلح و ثبات در کشور است.

همچنین وی در این توییت نوشته که از حمایت و پشتیبانی مداوم آلمان سپاس‌گزار هستیم.

آقای عبدالله در گفتگو با فرانس۲۴ گفت که اگر از فرصت‌ها برای برقراری صلح بهره برده نشود، خطر جنگ افزایش می‌یابد.

او افزود که هیچ فرصت را ضایع نخواهد کرد، اما ایالات متحد باید بر طالبان فشار بیاورد تا این گروه فرصت‌ها برای صلح را از دست ندهد.

پارلمان فدرال آلمان روز پنج‌شنبه هفتۀ گذشته با تصویب طرح جدید، به ارتش آلمان اجازه داد تا یک‌هزار و ۳۰۰سرباز این کشور را در افغانستان به‌عنوان بخشی از ماموریت ناتو تا ۳۱جنوری سال ۲۰۲۲حفظ کند.

ماموریت نظامیان آلمان در ۳۱مارچ سال ۲۰۲۱در افغانستان ختم می‌شود.

آلمان اولین عضو  سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) است که ماموریت نظامی خود را در افغانستان تمدید کرده است. ناتو تاکنون درباره حضور و یا عدم حضور نیروهای خود در افغانستان تصمیمی نگرفته است.

بر اساس توافق‌نامۀ دوحه، همه نیروهای خارجی تا اول ماه می باید از افغانستان خارج شوند. جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در حال بررسی توافق‌نامه دوحه است.

جو بایدن در نخستین نشست خبری خود اعلام کرد که خروج نیروهای امریکایی در مهلت‌ تعیین‌شده از افغانستان دشوار است، اما او تاکید کرد که کشورش قصد ندارد برای مدت طولانی در افغانستان بماند.

با این حال گروۀ طالبان نسبت پس از مهلت تعیین‌شده به هر نوع حضور نیروهای خارجی در افغانستان هشدار داده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا