خبر

ترور ۱۵سارنوال در سال گذشته؛ آگاهان: حکومت در تامین امنیت ناکام بوده است

راه مدنیت: جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی کشور می‌گوید که در جریان سال گذشتۀ خورشیدی (۱۳۹۹)، ۱۵سارنوال و از شروع سال جاری تا اکنون، یک سارنوال ترور شده است.

آقای رسولی به روزنامه راه مدنیت گفت که این افراد در سارنوالی‌های ولایات پکتیا، هلمند، قندهار، کابل، میدان ‌وردک و پروان و در زون غرب کشور وظیفه اجرا می‌کردند.

به گفتۀ وی، شماری از این سارنوال‌ها نیز در بخش‌های مختلف لوی سارنوالی در مرکز فعالیت داشتند.

او می‌افزاید که این سارنوال‌ها توسط افراد مسلح ناشناس «به‌صورت بی‌رحمانه» مورد حملات تروریستی قرار گرفته‌اند.

این در حالی ا‌ست که شام روز شنبه (۷حمل) یک سارنوال در شهر گردیز، مرکز پکتیا توسط افراد ناشناس ترور شد.

همچنین آقای رسولی گفت که از سال۱۳۸۵خورشیدی تاکنون، به‌گونۀ مجموعی به‌تعداد ۱۴۰سارنوال توسط مخالفان مسلح دولت و افراد ناشناس کشته شده‌اند.

او می‌گوید که مسوولیت ترورهای اخیر سارنوال‌ها را کسی به‌عهده نگرفته است، اما دولت همواره گروۀ طالبان را عامل ترورهای هدفمند از جمله ترور سارنوال‌ها می‌داند.

بشیر بیژن، آگاه امور سیاسی در صحبت با روزنامه راه مدنیت گفت که روند ترورهای افراد ملکی و دولتی از قبل ادامه وجود داشته، اما  ترورها را می‌توان به جنگ فعلی که جنگ، میان گروه‌ها و قدرت‌های متخاصم است، ربط داد.

او با اشاره به افزایش ترورها در زمان شدت گرفتن گفتگوهای صلح گفت که گروه‌های تروریستی و افراطی درصدد این است که افکار عامه را علیه حکومت بسیج نموده، بر دولت فشار آورده تا از این طریق از فضای موجود به‌نفع خودشان بهره‌برداری کنند.

آقای بپژن تاکید کرد که این گروه‌ها می‌خواهند با ایجاد ترس و وحشت در افکار عمومی نشان دهند که اگر مردم از آنها حمایت نکنند، می‌توانند در آینده به صورت خیلی ساده مورد هدف این گروه‌ها قرار گیرند.

در عین حال، وی با انتقاد از کارکردهای حکومت در تامین امنیت گفت که دولت به‌جای پرداختن به‌وظایف و مکلفیت‌شان در زمینۀ تامین امنیت شهروندان کشور، مصروف و بهره‌برداری از برنامه‌های سیاسی و اقتصادی است. همچنان او تاکید کرد که متاسفانه حکومت هیچ طرح منطقی و برنامه عملی برای کاهش ناامنی روی دست ندارد.

این آگاه امور سیاسی به باور است که حکومت با شعارهای کاذبانه، شرایط فعلی را به‌تمام معنا برای انجام ترور و ناامن ساختن شهرها از سوی گروه‌های تروریستی مساعد ساخته است.

او در آخر علاوه کرد که با ادامه این روند، هیچ‌کس در کشور احساس مصونیت جانی نخواهند کرد و افکار عمومی نیز علیه دولت بسیج خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا