خبر

اتحادیه اروپا: حامی جدی بخش صحی افغانستان هستیم

راه مدنیت: نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به هدف قرار دادن واکسیناتور در ننگرهار گفته که کشته شدن سه‌زن که برای ایمن‌سازی کودکان کار می‌کنند، نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه است.

این نمایندگی در صفحۀ توییترشان نوشته: «اتحادیه اروپا یک حامی جدی در بحش صحی در افغانستان و ما از طرف‌های دیگر می‌خواهیم که اجازه دسترسی برای واکسیناتورها بدهند تا پروسه‌شان را تطبیق کنند.»

همچنین اتحادیه اروپا از دولت افغانستان خواسته که مجرمان باید به محاکمه کشیده و به‌سزای اعمال‌شان رسانیده شوند. همچنان کارمندان و مراکز صحی نیز از آسیب‌های احتمالی محافظت شود.

این در حالی‌ست که سه کارمند زن در نتیجۀ  دو حمله جداگانه مردان مسلح ناشناس در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

این رویداد صبح روز سه‌شنبه (۱۰حمل) در منطقۀ «مجبور آباد» ناحیۀ چهارم و منطقۀ «لعل قاسم آغا» از مربوطات ناحیۀ هفتم شهر جلال‌آباد رخ داده است.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصاحلۀ ملی نیز در واکنش به این حمله گفته که این حملات تروریستی، وحشیانه و مغایر ارزش‌های دین مقدس اسلام‌ است و آن را با کلمات تند نکوهش کرده است.

او علاوه کرد که شهدای این رویداد سرگرم تطبیق واکسین پولیو بودند که هنوز کودکان بخش‌هایی از کشور را تهدید می‌کند. او می‌گوید که ترور کارمندان صحی بی‌گناه و غیرنظامی، کار گروه‌های تروریستی، گمراه‌ و خداناشناس است.

آقای عبدالله بیان کرد که این گروه‌ها با ترور و خشونت تلاش دارند که جلو حضور و فعالیت زنان را در عرصۀ عمومی بگیرند، اما این‌گونه اقدامات وحشیانه و ضدانسانی، مانع سهم‌گیری و مشارکت زنان در حکومت‌داری، نهادهای جامعۀ مدنی و رسانه‌ها نخواهد شد.

فرد یا گروهی تا اکنون مسوولیت این دو رویداد را به‌عهده نگرفته است.

ولایت ننگرهار در شرق کشور موقعیت دارد. بخش‌هایی از این ولایت ناامن است و گروه‌های مختلف تروریستی از جمله طالبان و داعش در آن فعالیت گستردۀ دارد.

کارزار سراسری تطبیق واکسین پولیو روز دوشنبه آغاز شد. قرار است در این کارزار۹٫۶میلیون کودک زیر سن پنج‌سال واکسین شوند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا