خبر

موافقت‌نامۀ اپتا تمدید شد

راه مدنیت: فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت کشور می‌گوید که قرارداد سه‌ماهۀ موافقت‌نامۀ ترانزیت و تجارت افغانستان-پاکستان (اپتا) بین نثاراحمد غوریانی، وزیر صنعت و تجارت و رزاق داوود، مشاور ارشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری نخست وزیر پاکستان امضا شد.

آقای احمدی علاوه کرد که تمدید این موافقت‌نامه برای سه ماه (۱۱ماه فبروری الی ۱۱می ۲۰۲۱میلادی) جهت جلوگیری از خلای حقوقی و چالش ترانزیتی-تجارتی میان دو کشور به‌امضا رسیده است.

نثاراحمد غوریانی در برنامۀ مجازی تمدید این توافق‌نامه گفت که کار روی تعدیل موافقت‌نامۀ اپتا براساس اصول و معیارهای سازمان تجارت جهانی میان دو کشور جریان دارد و در آیندۀ نزدیک مردم افغانستان-پاکستان شاهد نویدهای در اتصال منطقه‌یی، رشد تجارت و ترانزیت، توسعۀ اقتصادی دوجانبه و منطقه‌یی خواهند بود.

همچنین رزاق داوود از تمدید قرارداد سه ماۀ موافقت‌نامۀ اپتا استقبال کرده و علاوه کرد که مقام‌های بلندپایۀ کشورش خواهان گسترش روابط اقتصادی و ترانزیتی-تجارتی میان دو‌کشور می‌باشند.

افغانستان و پاکستان به راه‌های ترانزیتی همدیگر نیاز دارند و پاکستان اموالش را از راه افغانستان به آسیای مرکزی صادر می‌کند. همچنان افغانستان کالاهای صادراتی خود را از راه پاکستان و هند به دیگر کشور‌ها می‌فرستد.

موافقت‌نامۀ اپتا، قرارداد ترانزیتی-تجارتی میان افغانستان و پاکستان است که در سال۲۰۱۰، بین وزیران وقت تجارت افغانستان و پاکستان امضا شد. پیش از این در سال ۱۹۵۶میان افغانستان و پاکستان یک قرارداد ترانزیتی-تجارتی وجود داشت. براساس آن قرارداد، تاجران افغانستان امتیاز ورود کالا از بندر کراچی پاکستان را داشتند، اما پاکستانی‌ها نمی‌توانستند با اتحاد شوروی وقت از طریق افغانستان تجارت کنند.

قرارداد ۱۹۵۶، امتیازی به پاکستانی‌ها قایل نشده بود که از طریق افغانستان تجارت کنند. آن زمان روابط پاکستان و اتحاد شوروی بسیار سرد بود. همچنان در قرارداد ۱۹۵۶افغانستان هم اجازه نداشت با هند تجارت کند. هند کشوری است که پاکستان آن را دشمن خودش تعریف می‌کند.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا