خبر

احزاب سیاسی: نباید اجازه دهیم برخی حلقات روند صلح را با چالش مواجه کنند

راه مدنیت: شماری از احزاب سیاسی کشور، ضمن استقبال از نشست صلح استانبول، می‌گویند که صلح خواست همگانی و تاریخی مردم بوده و نباید اجازه داد که برخی حلقات و اشخاص، به‌منظور تامین منافع شخصی‌شان، پروسه ملی صلح را با چالش مواجه سازند.

تعدادی از احزاب سیاسی امروز شنبه (۱۴حمل) با نشر اعلامیه‌یی مشترک در پیوند به برگزاری نشست صلح استانبول گفته: تلاش‌های اخیر که در راستای آوردن صلح در افغانستان از سوی سازمان ملل، همکاران بین‌المللی و منطقه‌‌یی صورت گرفته، برگزاری اجلاس ترکیه شود، افغانستان را در آستانه تحول مهم قرار داده است.

همچنین در ادامه آمده که تمام جهت‌های سیاسی، مردم جنگ‌زده و شرکای بین‌المللی با درک فرصت تاریخی و استثنایی پیش آمده، باید تلاش‌های همه‌جانبه را در راستای آوردن صلح و ثبات پایدار به‌کار گیرند.

در اعلامیه تاکید شده که در صورت از دست رفتن این فرصت مهم و طلایی، پیامد‌ها و آسیب‌های ناگوار ناشی از تداوم بحران و بی‌ثباتی چهار دهه اخیر، متوجه منطقه و جهان نیز خواهد گردید.

احزاب سیاسی، صلح را به‌عنوان اولویت ملی دانسته و از هر تلاشی که منجر به‌پایان یافتن جنگ و رسیدن به‌ثبات دایمی گردد، حمایت قاطع و جدی می‌کنند.

این احزاب می‌گویند: «از برگزاری اجلاس استانبول که قرار است به‌میزبانی ترکیه و همکاری سازمان ملل و دیگر شرکای بین‌المللی افغانستان دایر گردد، استقبال می‌نماییم و امیدواریم در اثر مساعی جهانی و منطقه‌یی و تلاش‌های جهت‌های سیاسی اشتراک‌کننده در آن اجلاس، راه حل مناسب، معقول، جامع و همه شمول برای ختم جنگ و منازعهٔ بیش از چهار دهه افغانستان پیدا شود.»

همچنین در بخشی از این اعلامیه آمده که از جریان‌های سیاسی تاثیرگذار می‌خواهند که با مجموعه احزاب شامل در کمیته سیاسی، همسو شده و با همکاری یکدیگر از فرصت پیش آمده برای آوردن صلح تلاش کنند.

احزاب سیاسی تاکید کرده که تامین صلح و ایجاد ثبات پایدار را در افغانستان به‌نفع امنیت منطقه و جهان بوده و از تمام کشورهای همسایه، منطقه و جهان می‌خواهند که در جهت پایان یافتن جنگ، آوردن صلح و بازسازی کشور، صادقانه همکاری کنند.

در اعلامیۀ احزاب از افراد و شخص خاصی نام گرفته نشده است، اما پیش از این، برخی از مقامات حکومتی با طرح امریکا برای صلح افغانستان مخالفت کرده بودند.

این اعلامیه از سوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حزب اسلامی افغانستان، حزب وحدت اسلامی افغانستان، حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، حزب افغان ملت، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و حزب محاذ ملی اسلامی افغانستان صادر شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا