خپلواک: ساخت ۴۴ بند آبی شروع می‌شود

راه مدنیت: نظام‌الدین خپلواک، سخنگوی ادارۀ ملی تنظیم امور آب کشور می‌گوید که قرار است کار ساخت ۴۴بند بزرگ آبی طبق پلان پنج سالۀ این اداره طی ماه‌های آینده آغاز شود.

آقای خپلواک در صحبت با روزنامه راه مدنیت گفت که این بند‌های آبی در ۲۱ولایت به‌شمول ولایت‌های ارزگان، غزنی، زابل، پکتیا، پکتیکا، میدان وردک، ننگرهار، فاریاب، غور، بادغیس، کنر، نورستان، پروان و … اعمار خواهند شد.

وی بیان کرد که قرارداد‌های این بندها در ماه ثور سال جاری، امضا و کارهای عملی آن عملا آغاز می‌شود.

سخنگوی ادارۀ ملی تنظیم امور آب در ادامه تصریح کرد که با شروع کار این بندها، در وقت معین آن تکمیل و به‌بهر‌ه‌برداری سپرده خواهند شد.

طبق معلومات او، این ۴۴بند آبی یک‌هزار و ۲۰۰میلیون متر مکعب آب ذخیره، ۳۲۰هزار هکتار زمین را آب‌یاری و ۹۷میگاوات برق تولید خواهد کرد.

بر اساس معلومات این اداره در حال حاضر، کار ساخت ۱۳بند آبی در کشور جریان دارد.

او علاوه کرد که قرار است در ماه جوزا سال جاری کار بند آبی شورابک در بدخشان و بند آبی شاه‌عروس در کابل تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شوند.

همچنین آقای خپلواک تاکید کرد که هم‌اکنون کار روی بند‌های شاه‌وعروس در کابل، پاشدان در هرات، شورابک در بدخشان، کجکی در هلمند، بخش‌آباد در فراه، مچلغو در پکتیا، سلطان در غزنی، توری در زابل، پلتو در پکتیکا و بند‌های سرآب و شفلوغ در ولایت ارزگان جریان دارد.

در عین حال، قرار است کار ساخت بند آبی شاه‌توت از سوی هند به‌زودی در کابل  آغاز شود. قرارداد ساخت پروژۀ بند شاه‌توت در تاریخ (۲۱دلو) سال گذشته خورشیدی میان افغانستان و هند امضا شد.

چندی پیش بند کمال خان در ولایت نیمروز توسط محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور افتتاح شد. آقای غنی در افتتاح این بند گفت که «آب، آبروی افغانستان» است و برای مدیریت این آب‌ها تلاش خواهد کرد.

با این‌که حکومت همواره از مدیریت و مهار آب سخن می‌گوید، اما شماری از تحلیل‌گران مدعی‌اند که به‌دلیل جنگ، مداخلهٔ کشور‌های همسایه، فساد اداری و ناتوانی مالی، حکومت در کوتا‌مدت توان مدیریت آب‌های کشور را ندارد.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید