خبر

دانش: طرح حکومت موقت و لغو قانون اساسی برای ما قابل قبول نیست

راه مدنیت: سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید که هر نوع انتقال قدرت در افغانستان باید بر اساس انتخابات و آرای مردم باشد و تداوم نظم سیاسی و امنیتی موجود را تضمین کند.

آقای دانش این صحبت‌ها را در دیدار با استیفانو پونته کورو، سفیر ملکی ناتو در افغانستان مطرح کرده است.

وی تاکید کرد که انتخابات یکی از دست‌آوردهای مهم و اساسی مردم افغانستان در دو دهه اخیر است و مشروعیت قانونی و سیاسی نظام را تضمین می‌کند.

وی با اشاره به روند صلح کشور افزود که صلح باید منجر به ثبات و تداوم نظم سیاسی، امنیتی و اداری موجود شود و از فروپاشی نظام و تکرار گذشته‌های تلخ، جلوگیری کند.

سرور دانش علاوه کرد که حکومت افغانستان تعهد قوی برای تامین صلح و ختم جنگ در کشور دارد، اما باید مطمین شویم که گروه طالبان به‌بهانه صلح قصد تسلط انحصاری را ندارند که در آن صورت، هیچ گروه سیاسی و اجتماعی تسلیم طالبان نخواهد شد.

معاون ریاست‌جمهوری همچنان گفت که حکومت افغانستان برای تامین صلح در کشور، بر تداوم نظام و قانون اساسی کشور و تعدیل قانون بعد از توافق صلح تاکید دارد، اما طرح حکومت موقت و لغو قانون اساسی برای ما قابل قبول نیست.

وی افزود که طرح‌های زیادی راجع به روند صلح به شورای عالی مصالحه ملی افغانستان رسیده و کار روی توحید این طرح‌ها و دیدگاه‌های موجود جریان دارد و امیدوار است تا زمان برگزاری کنفرانس استانبول دیدگاه‌ها توحید شود و به یک طرح مشترک برسیم.

او در این دیدار بیان کرد که ناتو یکی از حامیان و متحدان اصلی افغانستان در دو دهه اخیر بوده و دست‌آوردهای این دو دهه، دست‌آوردهای مشترک ناتو، دولت و مردم افغانستان است و نباید اجازه داد که این دست‌آوردها به‌آسانی از بین بروند.

از سویی هم، آقای استیفانو پونته کورو، سفیر ملکی ناتو در این دیدار گفت که ناتو نیز از فروپاشی نهادهای قانونی افغانستان در روند صلح نگران است.

او تاکید کرد که انتقال قدرت در افغانستان باید به شکلی صورت بگیرد که منجر به صلح، ثبات و حفظ دست‌آوردهای مردم این کشور شود.

وی افزود که دیدگاه ناتو در مورد افغانستان روشن است و ما بر اساس تعهد خود نیروهای امنیتی شما را تا سال ۲۰۲۴ حمایت مالی و نظامی می‌کنیم و بعد از آن نیز حمایت خود را از این نیروها ادامه خواهیم داد.

سفیر ملکی ناتو گفت که گروه طالبان واقعیت‌ها و شرایط امروزی افغانستان را نمی‌دانند و باید فرصتی به وجود بیاید که آنها با واقعیت‌های کنونی جامعه افغانستان آشنا شوند و تصوری را که از افغانستان امروزی دارند، تغییر دهند.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و درود،
    آن چه را که آقای دانش و اربابش غنی و دار و دسته اش یک دستآورد می داند، برای مردم یک فاجعه است، نه انتخابات ، سالم بود که مبنای کار قرار گیرد و نه قانون اساسی ، قانون عادلانه است که وثیقه ملی شود و ازهمین جهت تا امروز این قانون اساسی نشده است. افتخار به چیز های شرم آور جز این که کشور را بیشتر به بحران ببرد حاصلی نخواهد داشت.
    از طرف دیگر گپ های ارگ سالاران یک طرف و مهم آن است که ارباب کل یعنی امریکا چه می خواهد ، تعیین کننده تصمیم امریکا است. که مقدرات کشور در دست اوست. قدرت نمایی ارگ سالاران بیهوده است. و در مقابل یک تویت جوبایدن هیچ است.

دکمه بازگشت به بالا