رییس بنیاد معارف ترکیه: برای ساختن افغانستان نوین همکاری می‌کنیم

راه مدنیت: مکتب معارف افغان ترک شعبه ولایت میدان وردک روز سه‌شنبه (۱۷حمل) با حضور عبدالرحمن طارق، والی این ولایت، احمد ترکبن، عضو هیات رهبری بنیاد معارف ترکیه و صالح ساغر، رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، اعضای شورای ولایتی، مقام‌های محلی، مسوولان این مکتب، استادان و شاگردان افتتاح شد.

احمد ترکمبن، عضو هیات رهبری بنیاد معارف ترکیه در افتتاحیه این مکتب گفت که افتتاح این مکتب یک قدم خوب برای پیشرفت و یک کار خیر می‌باشد که در میدان وردک انجام شده است.

او می‌گوید که مردم ترکیه در قبال مردم افغانستان یک مسوولیت تاریخی دارند، زیرا مردم دو کشور از یک پیوند تاریخی و فرهنگی حداقل صدساله برخوردار هستند.

وی به فعالیت مولا جلال‌الدین بلخی در ترکیه اشاره نموده و تاکید کرد: «ما آمدیم تا این مسوولیت تاریخی خود را در قبال مردم افغانستان ادا نمایم. همچنان ما برای تربیه انسان‌های خوب آمدیم و می‌خواهیم فرزندانی را تربیه کنیم تا ارزش‌های دینی و محلی‌شان را حفظ نموده و مصدر خدمت برای کشورشان گردند.»

همچنین آقای ترکبن در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به شعارهای رجب طیب اردغان، رییس‌جمهوری ترکیه گفت: «افغانستان جغرافیای قلبی و سرزمین برادران ما هستند، ما با این نگاه همراه افغانستان همکاری می‌کنیم. همچنان ما یک ملت هستیم، یک فرهنگ داریم، یک دین داریم و بین مردم افغانستان و ترکیه هیچ‌گونه تفاوت وجود ندارد و مشترکات فرهنگی و دینی ما یکی است.»

او تاکید کرد که تعهد بنیاد معارف ترکیه ارتقای کیفیت درسی مکاتب ترکیه در افغانستان بوده و افتخار می‌‌کند که به تعهد‌شان عمل کرده است.

از سویی هم، عبدالرحمن طارق، والی میدان وردک در این برنامه گفت: «خوشحال هستم که این مکتب افتتاح گردید و اولادهای ما می‌توانند در این مکتب درس بخوانند.»

او به دوستی خوب بین افغانستان و ترکیه اشاره نمود و تاکید کرد که دوستی بین دو کشور یک میراث تاریخی برای جوانان و نسل آینده دو کشور خواهد بود که آنان می‌توانند پیوندهای دو کشور را بیشتر حفظ کنند.

به گفته وی، مکتب‌های افغان-ترک از نام خوب برخوردار است و هرکسی در این مکتب‌ها درس بخوانند، در آینده فرصت‌های خوبی به دست خواهند آورد.

والی میدان وردک تاکید کرد که شاگردان در این مکتب با روحیه ملی و اسلامی درس می‌خواندند و می‌توانند حافظ ارزش‌های ملی و اسلامی باشند.

آقای طارق از  اشتراک‌کنندگان خواست که فرزندان‌شان را به درس و مکتب تشویق کنند تا مصدر خدمت برای مردم افغانستان گردند.

در عین حال، صالح ساغر، رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان گفت که این بنیاد در ۴۵کشور جهان کشور فعالیت دارد، اما مکاتب افغانستان از نظر کیفیت و سرمایه در سطح اول قرار دارند.

وی افتتاح مکتب میدان وردک و نشست صلح استانبول را مایه امیدواری خواند و گفت ما باید باهم برای ساختن افغانستان نوین همکاری کنیم.

او افزود که تمام پرسونل‌ کاری  مکاتب افغان‌ترک در افغانستان به یک‌هزار ۲۰۰تن و تمام شاگردان این مکاتب به شش‌هزار تن می‌رسند.

آقای ساغر اظهار داشت از جنگ و وضعیت فعلی در این کشور خبر دارد و امیدوار است که شاگردان این مکاتب دوباره کشورشان را خواهند ساخت و رهبری آینده این کشور را به دست خواهند گرفت.

 همچنین رییس بنیاد معارف ترکیه از افتتاح مکتب در آینده نزدیک در ولایت هلمند نیز خبر داد.

تعمیر مکتب افغان‌ترک در ولایت میدان وردک داری ۱۰ اتاق درسی بوده که ظرفیت پذیرش حدود ۲۵۰شاگرد را دارد. شاگردان فعلی این مکتب به ۳۵تن می‌رسند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید