خبر

واشنگتن‌پست: نظامیان امریکایی تا ۱۱سپتامبر از افغانستان خارج می‌شوند

راه مدنیت: روزنامۀ واشنگتن‌پست چاپ امریکا به نقل از منابع آگاه گفته که جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور تصمیم دارد تمامی نیروهایش را تا ۱۱سپتامبر سال جاری (۲۰۲۱) میلادی از افغانستان خارج کنند.

در گزارش این روزنامه آمده که خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان در بیست‌ومین سالگرد حملات ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱میلادی انجام خواهد شد.

طبق گزارش روزنامۀ واشنگتن‌پست برنامۀ بایدن برای خروج سربازانش از افغانستان، قرار است امروز چهارشنبه (۲۵حمل) به‌صورت رسمی اعلام شود.

همچنین بر اساس معلومات ارایه‌شده، در حال حاضر امریکا حدود دوهزار و ۵۰۰سرباز در افغانستان دارد. ماموریت این نظامیان آموزش، مشوره‌دهی و در مواردی هم حمایت از نیروهای افغان می‌باشد.

بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح دوحه که در (۱۰حوت) سال ۱۳۹۸خورشیدی میان امریکا و گروۀ طالبان در قطر امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند.

از سویی هم، روزنامه تایمز گزارش داده که پس از تصمیم امریکا در زمینۀ خروج نیروهایش، بریتانیا نیز تصمیم به خروج نیروهای این کشور از افغانستان گرفته‌ است.

این روزنامه در گزارشی نوشته که انگلستان برنامه‌هایی را برای تحویل کنترول آکادمی در کابل تنظیم کرده‌ است، جایی‌که نیروهای بریتانیایی برای آموزش سربازان افغان به دولت کمک می‌کنند. حدود ۷۵۰سرباز انگلیسی در افغانستان حضور دارند.

گروۀ طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامۀ دوحه تلقی می‌شود. این گروه گفته بودند که آنان حملات بر این نیروها را نیز از سر خواهند گرفت.

در حالی گزارش روزنامه واشنگتن‌پست نشر می‌شود که به تازگی محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی نوشته که تا خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، اعضای این گروه در هیچ نشستی که دربارۀ افغانستان باشد، شرکت نمی‌کند.

همچنین او گفته که طالبان امور خود را مطابق «ارشادات» دین اسلام انجام می‌دهند و در نتیجۀ مشوره هر فیصله‌‌یی که صورت گرفت، بر اساس آن تصمیم می‌گیرند.

این در حالی‌ست که وزارت خارجۀ ترکیه روز سه‌شنبه (۲۴حمل) اعلام کرد که نشست صلح استانبول در تاریخ ۲۴اپریل برگزار می‌شود و تا چهار ماه می ادامه می‌یابد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا