خبر

بایدن طرح خروج نیروهایش را با غنی شریک می‌کند

راه مدنیت: وحید عمر، رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست‌جمهوری می‌گوید که قرار است جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا به‌زودی با رییس‌جمهور غنی گفتگو و جزییات طرح خروج نیروهایش را از افغانستان با او شریک کند.

آقای عمر در توییترش نوشته که خروج نیروهای خارجی در گذشته بین حکومت افغانستان و ایالات متحده مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین او در ادامه علاوه کرد که حکومت افغانستان به هر تصمیمی که از سوی ایالات متحده در مورد خروج نیروهایش گرفته می‌شود، احترام می‌گذارد.

طبق نوشتۀ وی، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از دو سال به این طرف با روحیۀ بالا از مردم افغانستان دفاع کرده و در حال حاضر نیز ۹۸درصد عملیات‌ها را به‌صورت مستقلانه انجام می‌دهند.

رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست‌جمهوری تاکید کرد که نیروهای امنیتی کشور در آینده نیز توانایی انجام عملیات‌های مستقلانه را خواهند داشت.

مشاور رییس‌جمهوری در حالی از گفتگو بین رییس‌جمهور غنی و جوبایدن خبر می‌دهد که روز گذشته روزنامه امریکایی واشنتگتن‌پست به نقل از منابع آگاه از برنامۀ خروج جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده گزارش داده که قرارست او تمامی نظامیانش را تا ۱۱سپتامبر از افغانستان خارج کند.

خروج کامل سربازان امریکایی همزمان با بیستمین سالگرد حملات ۱۱سپتامبر سال ۲۰۰۱میلادی انجام می‌شود. در حال حاضر امریکا حدود دوهزار و ۵۰۰سرباز در افغانستان دارند. ماموریت این نظامیان آموزش، مشوره‌دهی و در مواردی حمایت از نیروهای افغان می‌باشد.

این درحالی‌ست که در دهم حوت سال ۱۳۹۸خورشیدی امریکا و طالبان توافق‌ کردند که نیروهای خارجی باید تا اول ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند.

همچنین بریتانیا از برنامه خروج امریکا استقبال نموده و گفته که انگلیس نیز تمام نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد. انگلیس در حال حاضر حدود ۷۵۰سرباز در افغانستان دارد.

در حالی امریکا و انگلیس از خروج سربازهای‌شان خبر می‌دهد که قرارست نشست استانبول در پیوند به صلح افغانستان در در تاریخ ۲۴اپریل برگزار و تا چهار ماه می ادامه یابد. در این مدت اشتراک‌کنندگان در مورد نظام آینده سیاسی افغانستان و ختم جنگ بحث خواهند کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا