خبر

افزایش ۲۹درصدی تلفات ملکی در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱

راه مدنیت: دفتر هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی نوشته که در سه ماه نخست سال جاری میلادی، ۵۷۳غیرنظامی در افغانستان کشته و یک‌هزار و ۲۱۰تن دیگر زخمی شدند. آمار نشر شده نسبت به سه ماه نخست سال گذشته، ۲۹درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما امروز چهارشنبه (۲۵حمل) با نشر گزارشی در مورد تلفات افراد ملکی گفته که در درگیری‌های افغانستان، غیرنظامیان به صورت دوامدار آسیب می‌بینند.

در این گزارش آمده که تعداد افراد غیرنظامی که در سه ماه اول سال ۲۰۲۱کشته و زخمی شده‌اند، به‌طور قابل توجهی نسبت به ربع اول یک سال گذشته میلادی، افزایش یافته است.

یوناما تاکید کرد که ۳۷درصد تلفات زنان و ۲۳درصد تلفات کودکان در مقایسه با ربع اول سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «تعداد کشته و مجروح شدن افراد ملکی، به ویژه زنان و کودکان آزار دهنده است. من از طرفین می‌خواهم فوراً راهی را برای توقف این خشونت پیدا کنند.»

وی می‌افزاید: «از هر فرصت ممکن برای صلح باید استفاده شود، اگر میزان خشونت بلافاصله کاهش نیابد، کشته شدن هزاران فرد ملکی در افغانستان در طی سال ۲۰۲۱توسط هموطنان خود ادامه پیدا خواهد کرد.»

بر اساس این گزارش، با آغاز مذاکرات صلح در سپتامبر ۲۰۲۰امیدواری‌ها برای بهبود وضعیت افراد ملکی به‌میان آمده بود، اما در جریان شش ماه بین اکتوبر ۲۰۲۰و مارچ ۲۰۲۱، یوناما ۳۸درصد افزایش در تلفات افراد ملکی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده است.

طبق گزارش نشر شده، در فبروری سال ۲۰۲۰، دو طرف درگیر (نیروهای امنیتی و گروه طالبان) طی یک هفته به کاهش خشونت توافق کردند که نشان داد تعهد سیاسی می‌تواند جان غیرنظامیان را نجات دهد.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان افزود که افزایش کلی تلفات افراد ملکی در ربع اول سال ۲۰۲۱عمدتاً بر اساس تاکتیک‌های صورت گرفته بود که آن تاکتیک‌ها باعث افزایش تلفات در پایان سال گذشته شده بود، مانند جنگ‌های زمینی، مواد منفجره تعبیه شده و قتل‌های هدفمند.

همچنین این دفتر گزارش داده که عناصر ضد دولت همچنان مسوول اکثریت یعنی ۶۱درصد از مجموع تلفات افراد ملکی در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ هستند.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در واکنش به این گزارش در توییترش نوشته: « ما گزارش یوناما را که در آن یک‌بار دیگر ۶۱فیصد تلفات ملکی را به طالبان نسبت داده شده، رد می‌نماییم.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا