وزیر دفاع آلمان: نیروهای ناتو و امریکا احتمال دارد یک‌جا از افغانستان خارج شوند

خبرگزاری فرانسه به نقل از انیگرت کرمپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان گزارش داده که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، احتمالاً نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) نیز این کشور را ترک کنند.

آقای کارنباور امرروز چهارشنبه (۲۵حمل) به‌رسانه‌ها گفته که خروج نیروهای امریکایی و ماموریت حمایت قاطع (ناتو) از افغانستان ممکن در ماه سپتامبر سال جاری میلادی انجام شود.

او تاکید کرد که «ما همواره گفته‌ایم که با هم می‌رویم و با هم خارج می‌شویم.»

مقام‌های ناتو تا اکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

در حالی خروج هم‌زمان ناتو و نیروهای امریکایی از افغانستان مطرح می‌شود که روز گذشته روزنامۀ واشنگتن‌پست در یک گزارش گفته که آقای بایدن نیروهای امریکایی را به تاریخ ۱۱سپتامبر از افغانستان خارج می‌کند.

در گزارش این روزنامه آمده: انتظار می‌رود که وی به‌زودی این موضوع را اعلام کند.

این در حالی‌ست که پیش از این، وزیر دفاع آلمان هشدار داده بود که اگر ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان فراتر از ماه اپریل سال جاری میلادی تمدید شود، سربازان ناتو باید برای خشونت‌های بیشتر آمادگی بگیرند. همچنان پارلمان فدرال آلمان چندی قبل با تصویب طرح جدید، به ارتش آلمان اجازه داد تا یک‌هزار و ۳۰۰سرباز این کشور را در افغانستان به‌عنوان بخشی از ماموریت ناتو تا ۳۱جنوری سال ۲۰۲۲حفظ کند.

با این حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده نیز برای مشوره با متحدان ناتو در مورد حضور نظامی این کشور در افغانستان به بروکسل رفته است. او گفته که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نیز در این سفر با او خواهد پیوست.

همچنین وحید عمر، رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست‌جمهوری در یک توییت نوشته که انتظار می‌رود رییس جمهور بایدن در آیندهٔ نزدیک جزییات طرح جدید خروج نیروها با رییس‌جمهور غنی شریک سازد.

آقای عمر می‌افزاید که از دو سال به این‌سو، نیروهای امنیتی از شهروندان کشور دفاع می‌کنند و در حال حاضر، ۹۸درصد عملیات‌ها از سوی این نیروها انجام می‌شود.