خبر

مک‌مستر: تصمیم خروج نیروها از افغانستان «فاجعۀ استراتژیک» است

راه مدنیت: هربرت مک‌مستر، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که تصمیم کشورش برای خروج از افغانستان در حالی که طالبان به حملات مرگ‌بارشان علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند، یک مضحکۀ اخلاقی و یک فاجعۀ استراتژیک است.

آقای مک‌مستر امروز جمعه (۲۷حمل) در توییترش نوشته که امریکا «افغان‌های شجاع» را در مرز امروزی بین مدنیت و بربریت رها می‌کنند.

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا می‌افزاید کشورش توسط خودش در افغانستان شکست خورده است. به‌ گفتۀ وی دلایل ناامیدی و سرخوردگی امریکایی‌ها نه از جنگ ۲۰ساله، بل از جنگ یک ساله است که ۲۰بار انجام شده است.

همچنین آقای مک‌مستر علاوه کرد: « ما با شرم و تأسف به زمان تصمیم خروج امریکا از افغانستان نگاه خواهیم کرد.»

این در حالی‌ست که جین ساکی، سخنگوی ریاست‌جمهوری امریکا تاکید کرده که واشنگتن می‌تواند بدون حضور نظامی، احیای احتمالی شبکۀ القاعده را در افغانستان زیر نظر داشته باشد و از تهدید تروریستی علیه امریکا در افغانستان جلوگیری کند.

خانم ساکی اذعان کرد: «تهدید علیه ایالات متحده که از افغانستان سرچشمه بگیرد در حدی خواهد بود که می‌توان آن را بدون داشتن جای پا در آنجا برطرف کرد، زیرا توانایی و قابلیت ما در ۲۰سال گذشته و یا حتی در ۱۰سال اخیر به‌طور چشم‌گیر افزایش و بهبود یافته است.»

از سوی دیگر جک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده هم گفته که واشنگتن می‌تواند در برابر تهدید تروریستی در افغانستان دست به‌کار شود.

او تاکید کرد: «این یک واقعیت است زمانی‌که آنجا قوای ایالات متحده و ائتلاف نباشند، توانایی ما برای مقابله با تهدید تغییر خواهد کرد، اما باور داریم که وضعیت ما در منطقه در سطحی باقی می‌ماند که بتوانیم تهدید تروریستی را در افغانستان سرکوب کنیم.»

او افزود که واشنگتن به حمایت از زنان و دختران در افغانستان ادامه می‌دهد و دیگر این‌که پیام‌شان به طالبان روشن است.

در این در حالی‌ست که جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحدۀ امریکا اعلام کرد که نیروهایش را تا ۱۱سپتامبر، بیستمین سالگرد حملات ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱میلادی، از افغانستان خارج می‌کند.

حکومت افغانستان نیز گفته که به این تصمیم امریکا احترام می‌گذارد و برای تطبیق روند خروج نیروها، با دولت امریکا همکاری می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا