کلاه‌برداری توسط کسی که ادعا دارد از افراد نزدیک به محمد محقق است

راه مدنیت: می‌گویند اسمش «محمدعلی نیکبین» از ولسوالی ورس ولایت بامیان است و خود را از نزدیکان حاج محمد محقق؛ رهبر جهادی و قومی افغانستان معرفی کرده است. آقای نیکبین مدتی در ساحه «بهارا کاهو» bhara kahu شهر اسلام‌آباد پاکستان زندگی می‌کرده، اکنون اما ساکن کویته پاکستان است.
او در اواخر ماه سپتامبر 2021 خانواده «محمدنبی امینی» را از مرز اسپین‌بولدک به کویته پاکستان و از آنجا به اسلام‌آباد انتقال داده، به آن‌ها گفته بود که در کانادا برای‌شان وکیل گرفته و به‌زودی ویزه کانادا را می‌گیرد. نیک‌بین از خانواده پنج‌نفره امینی مبلغ 1300دالر امریکایی و ۴۰هزار کلدار اخذ کرده بود.

خانواده ۶نفره عبدالله نیز توسط نیکبین ماه‌ها پیش به اسلام‌آباد منتقل شده بود، اما عبدالله به راه مدنیت می‌گوید وقتی متوجه شد که در دام کلاه‌برادری افتاده، از اسلام‌آباد به کابل برگشته است. این دو خانواده متوجه شده‌اند که فریب خورده‌اند، اما هیچ کاری نمی‌توانند. اکنون خانواده‌های امینی و عبدالله با از دست‌دادن اندک پول نقدشان در شرایط ناگوار معیشتی به سر می‌برند، عبدالله در افغانستان و امینی در پاکستان.
مرتضی یکی دیگر مهاجران افغانستانی مقیم اسلام‌آباد می‌گوید که مبلغ 100دالر امریکایی و۱۰هزار کلدار پاکستانی به محمدعلی نیکبین پرداخته است و قرار بر این بود که باقی‌مانده پول را با گرفتن ویزه کانادا پرداخت کند.
در عین حال سه فامیل دیگر که ساکنان خیرخانه کابل استند نیز توسط محمدعلی نیکبین به اسلام‌آباد آورده شده‌اند. این سه فامیل‌ خانه‌های‌شان را گرو داده و به پاکستان آمده‌اند، اکنون در اسلام‌آباد در یک وضعیت بد سپری می‌کنند.
سه دختر به نام‌های مستعار «لیلا، رحیمه و کامله» نیز توسط نیکبین به اسلام‌آباد آورده شده‌اند. آن‌ها مدعی اند که پول هنگفتی به نیکبین پرداخت کرده‌اند، اما حالا نه پولی دارند برای ماندن و نه راهی برای رفتن.
فرد دیگری که نمی‌خواهد اسمش در گزارش آورده شود نیز ادعا دارد که چند فامیل دیگر از مهاجران افغانستان مقیم پیشاور به‌خاطر رفتن به کانادا به محمدعلی نیکبین پول پرداخت کرده‌اند، اما حالا که کار از کار گذشته هیچ یک از افراد و خانواده متضرر به دلیل نداشتن ویزه و اسناد قانونی نمی‌توانند به پولیس پاکستان شکایت کنند.
آنها می‌گویند که محمدعلی نیکبین که در شهرهای مختلف پاکستان در فرار و گریز است، خودش را با نام‌های مختلف به مردم معرفی کرده است. در کویته پاکستان خودش را به اسم صفایی و در اسلام‌آباد «علی» و «محمدعلی نکبین» معرفی کرده است.
او همچنین در کویته به مردم گفته که پیلوت است، ولی در اسلام‌آباد خود را خبرنگار و مشاور سیاسی و اجتماعی تلویزیون «راه فردا» معرفی کرده است.
طبق اظهارات افراد شاکی، او کارت هویت شغلی از تلویزیون راه فردا؛ شبکه تلویزیونی متعلق به محمد محقق یک رهبر جهادی نیز در اختیار دارد. او به مردم گفته که در کار ویزه گرفتن، حاجی محمد محقق و پسرش محمدعلی محقق نیز با او همکارند و در سفارت‌خانه‌ها از او حمایت می‌کنند، اما یکی از کارمندان و خبرنگاران تلویزیون راه فردا در صحبت با راه مدنیت از کار چنین فردی در تلویزیون راه فردا ابزار بی‌خبری می‌کند.

نیکبین که خود را از ولسوالی ورس بامیان معرفی کرده، اما چند تن از باشندگان ولسوالی ورس نیز به راه مدنیت گفتند که در آن ولسوالی کسی پیلوت نیست.
گفتنی است که با بیشترشدن تمایل مردم افغانستان به مهاجرت خصوصا به کشورهای غربی، کلاه‌برداری‌های مختلف نیز افزایش چشم‌گیری یافته است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید

  • سلام و احترام امید کی جور صحتمند باشین این محمدعلی نیکبین خوده را برای ما خبرنگار معرفی کرده بود و میگفت کی از نزدیک های محمد محقیق است و یک نفر دیگه را بنام یوسفی در کانادا برای مام معرفی کرده بود من ره ام عوده داده بود کی کار شما ره جور میکنوم شما را در کشور برزیل میبرم و سپس در کشوری کانادا و از من ۳۵۰ دالر آمریکایی و ۶ هزار کلدار پاکستانی گرفته است و بعد از چند مدت خبر شودم کی نیکبین در شفاخانه شفااینترنشال در اسلام آباد فودت کرده است و پروفایل واتساپ خود را سیاه کرده بود