خبر

اعتراف عبدالهادی العراقی به جنایت‌های خود در افغانستان

عبدالهادی عراقی اعتراف کرده است که زیردستان او در سال‌های 2003 و 2004 علیه ائتلاف نظامی غرب در افغانستان حمله کرده و مرتکب جنایات جنگی شده است.

دیدگاه دیدبان نسل‌کشی مستقر در امریکا: مشارکت هادی در قتل‌عام 8000 شهروند هزاره در سال1998، همچنان مشارکت او در تخریب بوداهای بامیان و دست‌داشتن‌اش در قتل سربازان دست‌کم چهار کشور در داد‌وستد او با دادگاه، نادیده گرفته شده است.

به گزارش نیویارک‌تایمز، عبدالهادی العراقی که فرماندهی تروریست‌های القاعده را در طول حضور ایالات متحد امریکا در افغانستان بر عهده داشت، به اتهام‌های جنایات جنگی و حملات مرگ‌بار علیه سربازان ائتلاف بین‌المللی در سال2003 و2004 اعتراف کرده است. او از سال2004 در زندان گوانتانامو در خلیخ کوبا در بازداشت به‌سر می‌‍برد.

عبدالهادی العراقی که اکنون در دهۀ60 زندگی خود است، بین سال‌های 1996 تا 2003 از همدستان نزدیک اسامه بن لادن و دیگر رهبران ارشد القاعده در افغانستان بوده است. بر بنیاد اعتراف‌های او به پرسش‌های قاضی، او در بیش از 100حمله تروریستی دست داشته است.

عبدالهادی العراقی با دادگاه نظامی در امریکا به توافقی رسیده که مدت مجازات او را کاهش می‌دهد. این توافق هنوز عملی نشده و عبدالهادی ممکن است به 10سال زندان محکوم شود که بخش اعظم آن را قرار است در بازداشتگاه کشور دیگر سپری کند.

بر بنیاد این توافق، بسیاری از اتهاماتی که به‌صورت جدی علیه او مطرح بوده از پرونده‌اش حذف شده‌اند؛ از جمله دست‌داشتن عبدالهادی در نسل‌کشی بیش از 8000شهروند هزاره در مزار شریف در سال1998، تخریب مجسمه‌های باستانی بودا در بامیان در سال2001، ترور یک امدادرسان فرانسوی برای سازمان ملل در سال2003 و توطئه برای کشتار غیرمسلمانان در عربستان سعودی در دادگاه مورد بررسی واقع نشده است.

دیدبان نسل‌کشی امریکا به این نظر است که عبدالهادی العراقی در کشتار هزاره‌ها و تخریب مجسمه‌های بودا در بامیان نقش مستقیم داشته است. این نهاد که بر جریان دادگاه نظارت داشته در وب‌سایت خود اعلام کرده که شاهدان عینی هزاره در دادگاه حضور داشتند تا اتهامات او را ثابت کنند، اما به دلیل توافق او با دادگاه، آن‌ها نتوانستند شهادت دهند و صدای هزاره‌ها در دادگاه خاموش شده است.

همچنان، شاهدانی که قرار بود، نقش عبدالهادی در تخریب مجسمه‌های بودا در بامیان را تایید کنند، نیز اجازه شهادت نیافتند.

العراقی که نام اصلی‌اش نشوان التمیر گفته شده، در سال2006 در ترکیه دستگیر و سپس به گوانتانامو انتقال یافته است. اعترافات و توافق او با دادگاه پس از فشارها مبنی بر بستن زندان گوانتانامو در ماه می امسال آغاز شد.

رضا رضایی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا