خبر

همایش اعتراضی در هانوفر؛ «نسل‌کشی هزاره‌ها» را به‌رسمیت بشناسید

راه مدنیت: مهاجران افغان مقیم شهر هانوفر در روز یکشنبه، ۲ اکتوبر ۲۰۲۲/ ۱۰ میزان ۱۴۰۱، تداوم نسل‌کشی و کشتار سیستماتیک و هدف‌مند هزاره‌ها در افغانستان را محکوم کردند.

در این همایش مردمی، اشتراک‌کنندگان ضمن ابراز انزجار و محکومیت حملات اخیر در شهر کابل، حمله انتحاری در کورس کاج در غرب شهر کابل را مصداق بارز نسل‌کشی هزاره‌ها عنوان کردند.

سخنرانان این تجمع اعتراضی با بررسی ابعاد مختلف نسل‌کشی هزاره‌ها طی قرن اخیر از مجامع و سازمان‌های بین‌المللی به خصوص دولت آلمان و اتحادیه اروپا خواستند به حملات سیستماتیک بر قوم هزاره در افغانستان واکنش نشان داده و نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند.

در قطع‌نامه‌ای که در پایان به خوانش گرفته شد، برگزارکنندگان این همایش از دولت آلمان خواستند که گروه طالبان را با استفاده از راه‌های دیپلماتیک تحت فشار قرار داده، امنیت مردم هزاره را در اولویت کاری خود قرار دهند.

در بخشی از این قطع‌نامه که با تایید اشتراک‌کنندگان نیز همراه شد آمده است: از نهادهای بین‌المللی، به‌ویژه سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و عفو بین‌الملل می‌خواهیم که با توجه به کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل‌کشی، ضمن به رسمیت شناختن موضوع تداوم نسل‌کشی مردم هزاره در افغانستان، این موضوع را با کشورها و گروه‌های متهم در این جنایت مورد پی‌گیری و بررسی دقیق قرار داده، فیصله‌های لازم را در مورد جلوگیری از ژنوساید قوم هزاره به عمل آورند.

در ختم این تجمع اعتراضی برای یادبود حوادث خونین بار اخیر در شهر کابل محفل شمع‌افروزی برگزار شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا