خبر

جامعه مبارزین زن: فرستاده‌های ویژۀ کشورها باید استعفا دهند

راه مدنیت: جمعی از زنان مبارز افغانستان با نشر اعلامیه‌ای خواهان استعفای فرستاده‌های ویژۀ کشورها برای افغانستان شده‌اند.

این زنان در این اعلامیه با اشاره به اینکه عالیه عزیزی زنده و زندانی طالبان است، گفته‌اند که این صدای تمام زنان افغانستان است و خواستار آزادی بدون قید و شرط زنان زندانی در بند طالبان‌اند.

جامعه مبارزین زن در این اعلامیه از تمام کشورها، سازمان‌ها، ارگان‌های حقوق بشری و نهادهایی که در زیر‌مجموعۀ سازمان ملل برای افغانستان فعالیت می‌کنند، خواسته که هرچه سریع‌تر مقدمات آزادی عالیه عزیزی، ظریفه یعقوبی، الهه دلاورزی، حمیرا یوسف، فرحت پوپلزی و زنان دیگر را فراهم کنند .

این زنان مبارز هم‌چنان تذکر داده‌اند که از کارکرد یک‌ونیم‌ ساله فرستاده‌های ویژۀ کشورها برای افغانستان که نتوانسته‌اند آزادی زنان را بر طالبان بقبولانند ناراضی‌اند و باید از مقام‌هایشان استعفا داده و به ناتوانی‌شان اعتراف کنند.

به باور جامعه مبارزین زن، این‌ها در راستای پی‌گیری سرنوشت زنانی چون عالیه، الهه و ظریفه‌ها تعلل ورزیده‌ و پشتکار لازم را برای نتیجه‌بخشی و آزادی زنان زندانی از خود نشان ندادند.

قابل یادآوری است که عالیه عزیزی از یک‌سال پیش، ظریفه یعقوبی، الهه دلاروزی، حمیرا یوسف، فرحت پوپلزی و پروین سادات از حدود یک ماه به این‌سو در بازداشت طالبان به سر می‌برند و تا کنون نهادهای مدنی و حقوق بشری بین‌المللی و مدافع حقوق زنان نتوانسته‌اند برای آزادی آنان کار نتیجه‌بخشی انجام دهند.

سیمین کابلی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا