خبر

وزارت زراعت: ۳۸مرکز پروسس زعفران ساخته می‌شود

راه مدنیت: اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آب‌یار و مال‌داری کشور می‌گوید که قرار است طی سال جاری خورشیدی ۳۸مرکز پروسس زعفران در هفت ولایت که بیشتر تولید زعفران را دارد، ساخته شود.

آقای رستمی در صبحت با روزنامه راه مدنیت گفت که این ۳۸مرکز پروسس در ولایت‌های هرات، غزنی، بلخ، سرپل، فاریاب، کندز و دایکندی ساخته خواهد شد.

به گفتۀ وی، ساخت این مراکز بر افزایش محصولات، کیفیت و ارزش زعفران کمک خواهد کرد. همچنان او تاکید کرد که زعفران یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی افغانستان به‌شمار می‌رود.

طبق معلومات او، این ۳۸مرکز با حمایت مالی دولت افغانستان ساخته می‌شود. وی اذعان کرد که طی سال‌های گذشته، وزارت زراعت بیش از ۱۰۰مرکز پروسس زعفران را ایجاد و این روند ادامه دارد.

همچنین سخنگوی وزارت زراعت از بخشی از صحبت‌هایش از بهره‌برداری یک انستیتوت بزرگ تحقیقاتی زعفران در کشور خبر داده و گفت: این اولین انستیتوت می‌باشد که روی توسعه، ترویج و تحقیقات زراعتی کار خواهد کرد.

آقای رستمی علاوه کرد که زعفران افغانستان طی چند سال گذشته از نظر تولید، پروسس و زمینه‌سازی جهت صادرات رشد چشم‌گیری داشته و انتظار می‌رود که این موارد طی سال جاری نیز رشد کند.

او بیان کرد که در سال گذشته خورشیدی ۲۱تن زعفران در کشور تولید گردید و وزارت زراعت قصد در سال جاری جهت رشد تولید زعفران، پیاز آن را برای دهقان‌ها توزیع کنند.

بنا بر آمار وزارت زراعت، سال گذشته هفت‌هزار و ۵۰۰هکتار زمین زعفران کشت شده بود. با آن‌که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان از رونق تجارت کاسته شده است، اما وزارت زراعت می‌گوید که نگرانی جدی در قسمت قیمت و بازار فروش زعفران افغانستان وجود ندارد و مارکت فروش در بازارهای عربی و خارجی موجود است.

در عین حال، زعفران کشور جایزه نخست (سه ستاره طلایی) انستیتوت بین‌المللی ذایقه اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۱ میلادی کسب کرده.  انستیوت بین‌المللی ذایقه اتحادیه اروپا در شهر بروکسل کشور بلجیم مستقر است و یک نهاد بین‌المللی معتبر در عرصه تعیین ذایقه و کیفیت محصولات غذایی در عرصه جهانی می‌باشد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا