روایت

20 کاری‌ که در30 سالگی انجام دهیم تا در 50 سالگی احساس آرامش کنیم

 سایت روان‌پزشکی «گوره» بعضی تحقیق‌ها را انجام داده که در آن افرادی که 50 یا بیشتر از آن سن دارند، چه روش‌هایی را برای افرادی که حدود 30 سال دارند توصیه می‌کنند تا آیندۀ شادتر داشته باشند. پاسخ آنان ساده و بسیار عاقلانه بود. این‌جا برخی از آن‌ها را برای شما پیش‌کش می‌داریم تا چگونه زندگی آیندۀ خود را با مشوره‌های افراد بزرگ و با تجربه بهتر سازیم.

سگرت نکشید

اگر می‌توانید پس بالافاصله آن ‌را ترک کنید. «من معتاد به سگرت حاضرم به سگرتی‌های جوان زانو زده التماس کنم که دیگر سگرت نکشید.» این سطر از بیانات یکی از افراد شامل همین تحقیق است.  سگرت کشیدن گران تمام ‌می‌شود. سگرت بوی ناخوش دارد و 100درصد باعث بیماری‌های جدی صحی می‌گردد. پس هنوز برای ترک آن دیر نشده است.

از کریم‌های ضد آفتاب کار بگیرید

 اگر می‌خواهید جلد شما چین و چروک داشته باشد و یا جلدتان در شعاع آفتاب آسیب ببیند و کبودی بیاورد، پس بفرمایید بدون استفاده از ضدآفتاب از فضای آزاد لذت ببرید.

حتا با درآمد کم هم پس‌انداز کنید

 بلی یک پشنهاد خسته‌کن است؛ اما تجربی. در 30 سالگی افراد زیادی هستند که درآمد خوبی دارند و برخی از آنان در کنار داشتن یک زند‌گی راحت به ساد‌گی می‌توانند یک مقدار صرفه‌جویی کرده و پول خود را پس‌انداز کنند. ساخت‌وساز و عادت بر صرفه‌جویی در اوایل زندگی، می‌تواند حساب‎ده خوبی در پایان زندگی‌تان باشد.

روابطه‌تان‌ را با خانوادۀ خود حفظ کنید

 اگر شما روابطه پیچده هم با آن‌ها دارید و یا حتا گاهی از هم‌دیگر متنفر هستید، هنوز هم شما برای حفظ این روابط‌تان نیاز دارید. داشتن روابط خانواد‌گی بسیار مهم است. دیر یا زود می‌فهمید که خانوادۀ شما یکی از با ارزش‌ترین داشته‌های شماست.

خاطرات خوب‌تان را به حافظه بسپارید

 شما حاصل تجارب خودتان هستید. مبادا در 50 سالگی از خواب بیدار شوید و ببینید که زندگی را فقط صرف جمع کردن خاطرات بی‌جان کرده‌اید. داشتن خاطرات خوب چیزی کم‌بها نیست و نه چیزی‌ که یک روز، فقط ارزش آتش زدن را داشته باشد.

سخاوت‌مند باشید

اهدا کردن چیزی به دیگران برای شما احساس خوب به ارمغان می‌آورد. بنابراین با تمام وجود و روح بخشاینده باشید و انتظار جبران آن ‌را از دیگران نکنید.

ورزش کنید

 همین حالا به یک زند‌گی فعال بپیوندید تا در 50 سالگی صحت‌مندتر باشید. وزن نگیرید و تمرین‌های منظم داشته باشید. از خود مواظبت کنید.

از داشته‌های‌تان راضی باشید

 شاد بودن به مراتب مهم‌تر از هر موفقیت دنیوی است. اگر به داشته‌های‌تان قناعت کنید، زندگی راحت و با آرامش می‌داشته باشید. حتا ممکن غنی‌تر هم شوید و شادمانی و خوشنودی‌های بیشتر نصیب‌تان گردد.

در دنبال کردن اهداف زند‌گی‌تان تاخیر نکنید

 آیا می‌خواهید خانه بخرید؟ بچه‌دار شوید؟ یک کتاب بنوسید؟ یک مدرک یا دانش‌نامه‌های عالی‌تر بگیرید؟ تغییر حرفه دهید؟ آموزش یک ابزار موسیقی؟ آموزش طرز تهیه غذا‌های جدید؟ آموزش شنا؟ دنبال کار دولتی هستید؟ علاقه‌مند به شروع یک کسب و کار خودی؟ و…  پس همین امروز شروع کنید. متوقف کردن چیزی کار ساده‌یی است یا داشتن چنین مفکوره ‌که «یک روز به آن خواهم رسید.» این فقط یک آرزوی محال به نظر می‌رسد؛ اما این‌که به چه شتاب شما وارد 30 سالگی می‌شوید و چگونه عمر درگذر است، هنوز متوجه نمی‌شوید. بنابراین زمانی که شما باید به اهداف‌تان توجه کنید همین حالاست.

به خواب خود ارزش دهید

 یک اتاق تاریک و یا یک سایه تیره‌شب به یک توده نور می‌انجامد. به نمایۀ روشن مجازی قبل از خواب نه بگویید. به‌طور منظم بخوابید و به وقت معین بلند شوید.

از دندان‌‌های‌تان مواظبت کنید

 اگر صرفه‌جویی خوب داشته باشید به همه مشکل‌های ناگهانی بدون نگرانی می‌توانید مقابله کنید که یکی از آنان می‌تواند مشکل‌های دندان باشد. حساسیت‌ها و عصبیت‌های دندان، غیر قابل پیش‌بینی می‌باشد و ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. کافی‌ست پیش‌بین باشید و از آن به موقع حفاظت کنید.

کنجکاو باشید

 از خانه که به در می‌شوید، آماده هر اتفاقی باشید. هوشیار و آمادۀ مدیریت باشید. عکس‌برداری کنید. محتاط و خطرپذیر باشید. حتا اگر خواستید یکی از نزدیکان‌تان‌ را هم شامل این خاطرات‌تان کنید. از هر روزتان حساب ببرید نه از ساعت و دقیقه‌ها… اما مطمینن یک روز به این همه خواهید خندید.

از «بازار‌خوری» بپرهیزید

 همین پولی را که امروز ناچیز فکر می‌کنید، می‌توانید زیاد چیزها با آن بسازید؛ اما وقتی به آن پی می‌برید که 50 یا بیشتر از آن سن داشته باشید و آن زمانی است که سلامت‌تان را با هیچ پولی به‌دست آورده نمی‌توانید.

حداقل 10 کتاب خوب هر سال بخوانید

 رشد حافظه هرگز متوقف نمی‌شود. پس آن‌ را با رسانه‌هایی ‌که قابل اهمیت است تمرین دهید.

تفکر و تدبیر را بیاموزید

 این می‌تواند یگانه فهرست بی‌پایان باشد و فقط اندکی از زمان شما در روز هزینه‌اش می‌شود. تغییر در زند‌گی خود و اطرافیان‌تان بیاورید و از آن لذت ببرید و این فهرست را با ده سال قبل مقایسه کنید بعد می‌بینید چقدر شما پیشرفت داشتید.

مسافرت کنید

 تا جایی که می‌توانید و هر زمان که برای‌تان مهیا باشد. مسافرت نظر به هر کاری دیگر شما را متحول می‌سازد. مسافرت شما را در مکان‌هایی قرار می‌دهد که شما ناگزیر به مراقبت از کارهای بزرگتر شوید.  مسافرت سبب خلق تجارب و خاطرات کاملن تازه در زندگی شما می‌شود. بنابراین لازم نیست بقیه عمرتان را در ترس و وسواس بگذرانید؛ حتا این عمل سبب می‌شود الهام تازه‌یی بر دیگران هم دهید.

از مقایسۀ خود با دیگران بپرهیزید

 وقتی شما در سن 50 می‌رسید نسبت قضاوت دیگران بی‌تفاوت می‌شوید؛ بنابراین همین حالا مسیر خود را بیابید و قوی باشید.

خاطرات‌تان را بنوسید

 مطمینن زیادتر خاطرات‌تان را دیر یا زود فراموش ‌می‌کنید. نوشتن این خاطره‌ها می‌تواند درآینده یاد‌آور خوبی برای شما باشد. شما راحت می‌توانید این خاطرات را در قالب عکس‌ها ضبط کمپیوترتان کنید؛ اما ضبط خاطرات در عکس‌ها کافی نیست. بازخوانی نوشته‌های شما روزی برای بچه‌های‌تان یا همسربازماندۀ‌تان دوست‌داشتنی‌تر از آن عکس‌ها خواهد بود.

مراقب دوستان‌تان باشید

افرادی را برای دوستی گزینش کنید که از حضور در کنارشان لذت و مزیت ببرید. وجود آنان در زند‌گی‌تان شما را به چالش بکشد و واقعن از بودن با آن‌ها لذت ببرید. هم‌دیگر را پرورش دهید. اشخاصی باشد که با آن‌ها بتوانید به راحتی بخندید و حتا گاهی رفتارهای بچگانه با ایشان بکنید. هم‌دیگر را حمایت کنید و وقت کافی به هم بگذارید.

خانه‌یی از آن خود بخرید

البته ساده نیست؛ اما در فکر آن باشید. اطمینان داشتن یک سرپناه از آن خود بر برگشتن به آن از یک روز پرکار می‌تواند آرامش‌بخش‌ترین بهای عمر آدم  باشد و تا 50 ساله می‌شوید، باید این اطمینان را داشته باشید.

مترجم: سینا حوا

نوشته :اولیویا بلر

منبع: brightside.me

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا