وب‌سایتی با بیش از صدهزار بازدید در یک‌سال

وب‌سایت ساعت‌وتقویم افغانستان (http://time.af) که می‌تواند حاوی مطالب مورد نیاز روزمره هر شخص  باشد را در این مصاحبه برای خوانندگان راه مدنیت معرفی کرده‌ایم. بر اساس وب‌سایت similarweb.com وب‌سایت time.af   در طول یک سال توانسته، در بین یک‌میلیون پر بازدیدترین وب‌سایت از بین تقریبن دو میلیارد وب‌سایت فعال جهان باشد. جزییات بیشتر را از مهدی حیدری؛ موسس این وب‌سایت خواهیم داشت:

مطالبی را که در این وب‌سایت به‌نشر می‌رسانید کدام موارد است؟

ما در این وب‌سایت تلاش کردیم تمام نیازهای بازدید‌کنندگان را در بخش تاریخ و تقویم برطرف کنیم. مطالبی که در وب‌سایت time.af به‌صورت روزانه به‌نشر می‌رسد شامل: زمان افغانستان، تاریخ‌های شمسی، قمری و میلادی همان روز،  مناسبت‌های روز، ماه و سال کشور، امکان تبدیل تاریخ‌های شمسی به‌قمری و میلادی و برعکس آن، پیش‌بینی آب و هوای پنج‌روزه پایتخت کشور، جمله‌هایی از بزرگان، معرفی یک‌ماده از قانون اساسی کشور و

معرفی یکی از ولایت‌های کشور به‌صورت رندوم.

هدف شما از ایجاد چنین وب‌سایت چیست؟

بدون‌شک همه می‌دانیم که دست‌رسی سریع و دقیق به‌زمان و تاریخ برای مدیریت هرچه بهتر کارهای روزمره، یک نیاز اساسی ا‌ست. ما با ساخت این وب‌سایت تلاش کردیم دست‌رسی به‌زمان و تاریخ را سریع‌تر و دقیق‌تر کنیم و تمام نیازهای یک شخص را در قالب یک وب‌سایت بگنجانیم. بخش قابل توجه وب‌سایت که نیاز به‌معرفی بیشتری دارد، بخش تبدیل تاریخ آن است. تبدیل تاریخ را تلاش کردیم متفاوت‌تر باشد. طوری ‌که اگر شما بخواهید برای مثال: روز پانزدهم شعبان سال ۱۳۶۵ شمسی را به‌میلادی پیدا کنید در وب‌سایتtime.af  کاری بسیار راحت است و شما می‌توانید از بخش تبدیل تاریخ وب‌سایت انجام دهید.

همچنین ما تلاش کردیم جهت ترویج و اطلاع‌رسانی قانون اساسی یک ماده از قانون اساسی کشور را به‌صورت رندوم در وب‌سایت معرفی کنیم.

شما گفتید در وب‌سایت، بخش پیش‌بینی پنج‌روزه آب و هوای شهر کابل را دارید. منبع این پیش‌بینی‌ها چی است و تا چه حدود دقیق است؟

تشکر سوال به‌جا و مهمی کردید. ما پیش‌بینی آب و هوای شهر کابل را بر اساس یک تفاهم و به‌صورت داینمیک از طریق API از سایت weather.com که متعلق به‌یکی از بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین سازمان‌های هواشناسی جهان (IBM) است و اکثر رسانه‌ها اطلاعات خود را از این سازمان دریافت می‌کنند در وب‌سایت نمایش می‌دهیم.

می‌شود از سایر مزیت‌های این وب‌سایت بگویید؟

یکی از مزیت‌های برجسته و مهم این وب‌سایت را می‌توان به‌قابل دسترس‌بودن از هر وسیله متصل به‌اینترنت گفت. بازدیدکنندگان می‌توانند وب‌سایت را از طریق هر صفحه موبایل، تبلت و کمپیوتر ببینند و مطالعه کنند.

همچنان می‌توان به‌دقیق‌بودن آن اشاره کرد. چون تمام پروسس‌ها و اجراآت به‌صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد که دقیق‌تر است و اطلاعات تایپی تقویم فقط بخش مناسبت‌هاست که آن هم سالانه به‌صورت کتبی از وزارت اطلاعات و فرهنگ دریافت می‌شود.

در کنار این مزیت‌ها شهروندان ما می‌توانند تقویم سالانه کشور را با کیفیت بالا برای چاپ از بخش تقویم سالانه وب‌سایت (time.af) به‌صورت رایگان دریافت و با حفظ حقوق کاپی رایت از آن استفاده کنند.

تشکر، می‌شود در آخر از دیگر برنامه‌هایی بگویید که تصمیم دارید؟

بر اساس شعار ما که دسترسی سریع و دقیق به‌زمان است ما در سال جاری تصمیم به‌ساخت اپلیکیشن یا همان برنامه موبایل وب‌سایت time.af را داریم که خدمت هم‌وطنان خود به‌زودی معرفی می‌کنیم.

در آخر تشکری می‌کنم از شما که برای معرفی این وب‌سایت اقدام کردید. به‌امید صلح سرتاسری و افغانستان مدرن.

روزنامه راه مدنیت