«کیو تی» فلم‌ساز نابعه

این بار نوبتی هم که باشد می‌رسیم به خلاق پر جنب‌وجوش هالیوود تارانتینویی که خون و خون‌بازی‌هایش شاید به مذاق خیلی از سینمادوستان خوش نیاید، ولی هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که این عاشق سینما خلاقیت و نبوغ سینمایی را در ذات خود دارد. فلم‌سازی که هیچ تحصیلات آکادمیک سینمایی ندارد و به گفته خودش هرچه یاد گرفته از فلم دیدن یاد گرفته است؛ از فلم پست‌مدرن جریان‌سازش «پالپ فیکشن» تا غلیان تخیلاتش در فلم «لعنتی‌های بی‌آبرو»  از ضیافت خون و خون‌بازی در فلم دو جلدی «بیل را بکش» تا ادای دینش به سینمای وسترن اسپاگتی در «جانگوی از بند رهاشده». «کیو تی» فلم‌سازی است که باید آثارش را دید.

حالا به معرفی چند فلم وی می‌پردازیم:

معرفی Django Unchained (جنگوی رها از بند)

جزو 250 فلم برتر IMDb با رتبه 61

خلاصه داستان: دکتور «کینگ شولتز» (کریستوفر والتز) آزادی یک برده سیاه‌پوست به‌نام «جنگو» (جیمی فاکس) را می‌خرد و به او کمک می‌کند تا همسرش را که در چنگ یک مزرعه‌دار ثروتمند و بی‌رحم به‌نام «کلوین کندی» (لئوناردو دی‌کاپریو) است، نجات دهد.

✔«جنگوی رها از بند» یک وسترن اسپاگتی خون‌بار با صحنه‌های اکشن، مهیج، نفس‌گیر و خشن است، این فلم به معنای واقعی کلمه «یک فلم کوئنتین تارانتینویی» است!

یکی از ویژگی‌های خوب آثار تارانتینو که در «جنگوی رها از بند» هم بسیار دیده می‌شود این است که بیننده هیچ وقت نمی‌داند داستان به کدام سمت می‌رود. تارانتینو عاشق این غافل‌گیری‌های غیرمنتظره و البته خشن است. او از خشونت به‌عنوان یک هنر در فلم‌هایش یاد می‌کند. در تک تک سکانس‌های فلم‌های تارانتینو می‌توان عشق خالص او به سینما را درک کرد و از آن لذت برد.

معرفی و دانلود فلم Pulp Fiction (داستان عامه‌پسند)

جزو 250 فلم برتر IMDb با رتبه 8

خلاصه داستان: دو آدم‌کش به نام‌هاي «وينسنت» (تراولتا) و «جولز» (جکسن) از طرف «مارسلوس والاس» (رامس) ماموريت مي‌يابند تا چمداني را که دزديده شده، از سارقان پس بگيرند و در جريان اين عمليات به طرز معجزه‌آسايي نجات پيدا مي‌کنند.

«وينسنت» مامور مي‌شود تا «ميا» (تورمن)، همسر «والاس» را به گردش ببرد، اما «ميا» بر اثر استفادۀ بيش از حد مواد مخدر، به حال اغما مي‌افتد و «وينسنت» با تلاش فراوان او را نجات مي دهد.

✔پالپ فیکشن (داستان‌های عامه‌پسند) فلمی‌ست که انقلابی را در مضمون و نوع روایت سینمایی به ارمغان آورد و در ادامه، راه را برای ساخت آثاری مشابه توسط کارگردانان دیگر هموار کرد.

✔فلم‌نامه که توسط تارانتینو و راجر اوری نوشته شده، فلم‌نامه‌یی بسیار ماهرانه است. سخت است پیدا کردن صحنه‌یی در این فلم که به نمادی تبدیل نشده باشد. فلم داستان‌هایی درباره کارکترهایی است که در دنیایی پر از توطیه، دسیسه، نومیدی و لرزان سکنی گزیده‌اند. فلم دنیایی را می‌سازد، جایی که هیچ آدم نرمال و هیچ روز معمولی در آن وجود ندارد. جایی که اگر بخواهی آتشی را خاموش کنی، به داخل جهنمی از آتش می‌افتی. فلم نه تنها برخی ژانرها را بل چنددوره را احیا کرده است.

پالپ فیکشن یکی از فلم‌های انتخاب‌شده برای نگهداری در کتابخانه ملی کنگره امریکاست.

نقل قول معروف جولز از کتاب انجیل غیرواقعی است. این متن توسط تارانتینو و جکسون نوشته شده و فقط دو خط آخرش در انجیل وجود دارد.

معرفی فلم Kill Bill: Volume 1 (بیل را بکش: بخش۱)

جز 250 فلم برتر IMDb با رتبه 172

خلاصه داستان: «عروس» (تورمن) پس از چهارسال از حالت اغما بيرون مي‌آيد. او در جريان برگزاري مراسم عروسي خود مورد سوء قصد اعضاي يک گروه آدم‌کش قرار گرفته، در حالي که خود سابقن عضو همين گروه بوده است. «عروس» حالا به جاده مي‌زند تا از صاحب کار سابق و چهار آدم‌کش او انتقام بگيرد.

✔قصه در سینمای تارانتینو قصه به معنای اسطوره‌یی کلمه است. قصه‌هایی که بازیگرانش انسان‌های خاص در موقعیت‌های خاص‌اند، داستان «بیل را بکش» لحظه‌یی از بحران تهی نمی‌شود و سلسلۀ بحران‌های داستانی به همراه جذابیت‌های بصری و موسیقی ناب فلم، تماشای چندین و چندبارۀ آن را بر سخت‌گیرترین مخاطب سینما نیز آسان می‌کند.

✔استفادۀ مناسب از رنگ‌ها در نماهای «بیل را بکش» به همراه دکوپاژ خاص «تارانتینویی» از رموز جذابیت بصری فلم‌اند. شاید فلم او از نظر بعضی‌ها چندان هنری نباشد، اما هر چه باشد فلمی است برپاشده روی فلم‌نامه‌یی به‌شدت مستحکم و برخوردار از فنی‌ترین و عمیق‌ترین عناصر سینمایی.

تمام موسیقی متن قسمت اول، به صورت تکه تکه از موسیقی متن فلم‌های دیگر برداشته شده است.

در طول تصویربرداری دو قسمت بیل را بکش، بیش از ۴۵۰ گالون خون مصنوعی استفاده شد!

معرفی فلم Inglorious Basterds (حرام‌زاده‌های لعنتی)

جز 250 فلم برتر IMDb با رتبه 97

خلاصه داستان: کلنل هانس لاندا یک فرد نازی و به شدت یهودستیز است. او به دلیل دشمنی‌اش با یهودیان لقب شکارچی یهودی دارد. آلدو یهودی و سردستۀ گروه حرام‌زاده‌هاست. این گروه بسیار خشن است و روی پیشانی قربانیانش سواستیکا حک می‌کند. هدف‌شان کشتن نازی‌ها و در نهایت کشتن هتلر است.

✔حرام‌زاده‌های لعنتی فلمی به غایت تارنتینویی است که در تک تک سکانس‌هایش می‌توان امضای این عاشق سینما را دید. او در این اثر تصویری بی‌باکانه و بی‌پروا از دوران جنگ جهانی دوم به تصویر کشیده است، فلم تارانتینو به گونه‌یی شوکه‌کننده و حیرت‌انگیز به تاریخ می‌پردازد و در عین حال فلمی خالی از معنا هم نیست.

✔فلم از اول تا آخر به گونه‌یی طرح‌ریزی شده است تا تماشاگر چیزی را حدس نزد و پیوسته حوادث غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد. هر قسمت از فلم سرشار از هنرنمایی‌های میخ‌کوب‌کننده و دیالوگ‌های تنش‌زاست و تمام این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا در این فلم با برخی از بهترین کارکترهای دنیای آثار تارانتینو آشنا شویم.

ماه‌بیگم فیاضی(6)