طنز

بادام دایکندی یا کچالوی بامیان؟ در گفتگو با والی غزنی

والی صایب سلام علیکم. برای خوانندگان ما بیشتر از خودتان بگویید

بلی بسیار خوب! عبدالکریم متین هستم والی سابق پکتیکا و والی برحال غزنی و احتمالن والی آینده یکی از ولایت‌های وردک، بامیان یا دایکندی. تا خدا چه بخواهد!

حرف عجیبی زدید! والی آینده بامیان یا دایکندی؟ چطور ممکن است؟

هیچ کاری در دنیا نیست که نشود. چرا نشود؟ خودم وقتی تصمیم گرفتم والی شوم، والی شدم. به همین راحتی! فقط یک نکته وجود دارد که باید به آن توجه شود. نظم و ترتیب و دقت! ببینید من همین‌طور بدون برنامه والی نشدم. چی کار کردم؟ اول به دکان رفتم و یک نقشه افعانستان خریدم. بعد پکتیکا که یک ولایت جنوب شرقی است را انتخاب کردم؛ چون همه ما می‌دانیم که پیشرفت و ترقی از پایین به بالاست. اگر یک ولایت شمالی را انتخاب می‌کردم دیگر جایی برای بالا رفتن و پیشرفت نبود و همان‌جا متوقف می‌شدم. مثل آقای نور که آخر هم برکنار شد.  بعد از پکتیکا هم والی غزنی شدم که ولایت بالاتر از ما در نقشه بود. بخیر در آینده به سمت ولایت‌های شمالی پیش خواهم رفت.

گفتید والی پکتیکا بودید. چرا از پکتیکا برآمدید؟

من خودم که نبرآمدم. برآمده شدم! چند اظهار نظر شخصی و خصوصی‌ام را درباره شورای امنیت، با رسانه‌ها شریک کردم و آن نامردها به همه گفتند. هرچند منظورم از چیزی که گفتم، چیز دیگری بود، ولی متاسفانه  در رسانه‌ها غلط‌فهمی شد و همان را گفتند. شورای امنیتی‌ها هم از من خفه شدند و مرا برآوردند.

با توجه به این سابقه چطور بلافاصله والی غزنی شدید؟

همان‌طور که گفتم خواستن، توانستن است. البته نمی‌توانم انکار کنم چیزهای دیگری هم بود که نود درصد در والی شدنم تاثیر داشت. ولی آن قدر مهم نیست که من به شما بگویم.

شنیدیم که به تازگی محکمه طالبان به نفع شما رای داده است. واقعن شما به طالبان عریضه کردید؟ چطور یک والی که از طرف دولت مامور می‌شود به محکمه طالبان مراجعه می‌کند؟

چه ربطی دارد؟ شما دچار غلط‌فهمی شده‌اید! آن‌ها هم طبق قانون شریعت قضاوت می‌کنند. این‌که آن‌ها ضد دولت هستند دلیل نمی‌شود کرامت انسانی و علم و فقه آن‌ها را زیر سوال ببریم. اگر از کارهای کسی خوش‌مان نمی‌آید، نباید کل شخصیت‌اش را زیر سوال ببریم.

باز هم به نظر شما اینکه یک والی که از طرف دولت مامور است کارهایش را به نزد مخالفان دولت و حتا دشمن مردم‌اش ببرد کار درستی است؟

واقعیت این است که من خودم هم راضی نبودم این کار شود اما مجبور شدم. وقتی محکمه دولتی علیه من حکم صادر می‌کند، من چی کرده می‌توانم؟ وقتی قاضی دولتی احترام والی را نمی‌داشته باشد و علیه من حکم صادر می‌کند، چه باید کرد؟ شما بگویید! بد نیست بگویند والی غزنی در  محکمه، محکوم شده؟ آن وقت شما روی‌تان می‌شود سرتان را بلند کنید؟ می‌توانید پیش چند خارجی بگویید از افغانستان هستید؟

با این وضعیت و با معتبر دانستن طالبان از طرف شما، مردم غزنی که اخیرن با طالبان در حال جنگ هستند چه باید کنند؟

نظر من این است که جنگ کار خوبی نیست و مردم باید دست از این عادت بد بردارند. کشور ما سال‌هاست که دموکراسی شده است. چرا جنگ؟ چرا خون‌ریزی؟ بیایید همه باهم و برادروار در کنار هم زندگی کنیم. درود بر افغانستان آباد و آزاد.

برنامه‌های آینده شما چیست؟

حس می‌کنم بعد از افشا شدن عریضه من باز هم مردم و رسانه‌ها دچار غلط‌فهمی شده‌اند. برای همین این روزها به این فکر می‌کنم که کدام یک از سه ولایت وردک، بامیان و دایکندی برای من مناسب‌تر است. شنیده‌ام دایکندی بادام‌های خوبی دارد. من خیلی بادام دوست دارم. هرچند بامیان هم کچالو زیاد دارد!

گزنه/ طنز روزنامه راه مدنیت

فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا