طنز

هر کی شایعه خوب خواهد، جور بی‌‌بی‌سی کشد!

1- دست‌تان روی نقاط حساس یک شخص یا قشر و قومیت خاص بگذارید. هرچه میزان حساسیت آن نقاط بیشتر باشد، شایعه، موفق‌تر خواهد بود.

توجه: یکی از اشکال‌های این کار، این است که شخص یا قوم مورد نظر بفهمد موضوع از چه قرار است. اگر این‌طور شود، ممکن است آن‌ها هم به‌صورت متقابل به‌نقاط حساس شما دست بزنند. شما باید با‌توجه به‌شرایط، امکان‌ها، پیش‌بینی آینده و میزان دردناکی نقاط حساس خودتان، خطر این کار را ارزیابی کنید و بی‌خود وحدت ملی را به‌خطر نیندازید.

اگر می‌خواهید شایعه‌یی در مورد برکناری جنرال مراد بسازید، نگران خطرات این کار نباشید. تا مردم بخواهند نقاط حساس شما را شناسایی کنند، شما موضوعات سرگرم‌کننده‌تری به آن‌ها خواهید داد.

2- اگر امکان‌ها و افراد کافی دارید، به‌عده‌یی بگویید خبر را تایید و به‌عده‌یی بگویید آن را بی‌اساس بدانند.

توجه: تاییدکنندگان شایعه باید بتوانند هویت خود را مخفی نگه دارند و تاکید کنند که نام‌شان در رسانه‌ها فاش نشود. تکذیب‌کنندگان باید هویت رسمی داشته باشند و در فیسبوک فعال باشند.

توجه ویژه: از کسانی برای تایید و تکذیب استفاده کنید که در آینده برای‌شان برنامه خاصی دارید. هرچندوقت یک‌بار باید آدم‌های‌تان را عوض کنید که برای‌تان شاخ نشوند.

3- از رسانه‌های معروف و پرطرف‌دار برای نشر اکاذیب (ببخشید شایعه!) استفاده کنید. این کار ممکن است کمی برای شما هزینه مادی و معنوی داشته باشد، ولی از قدیم گفته‌اند: هر که شایعه خوب خواهد، جور بی.‌بی.‌سی کشد!

رسانه‌هایی که کسی آن‌ها را نمی‌خواند باعث بی‌اعتباری شایعه شما می‌شوند. از این رسانه‌ها فقط برای تمرین‌کردن شایعه‌پراکنی استفاده کنید.

4- شایعه را زمانی منتشر کنید که گند بزرگی زده‌اید و هیچ توجیهی برای آن ندارید.

توجه: همیشه چند شایعه خوب و موثر برای گندهای ناگهانی در دسترس داشته باشید.

راهنمایی‌های اضافی

گاهی می‌خواهیم کاری را واقعن انجام دهیم و در مورد عکس‌العمل دیگران نگرانیم؛ در این مواقع بهتر است کاری را که می‌خواهید انجام دهید، به‌صورت شایعه پخش کنید تا ببینید مردم چه می‌کنند؛ بعد تصمیم بگیرید که آن کار را انجام بدهید یا نه.

مثلن در خانه شایعه کنید به‌کسی که  پدرتان از او خوشش نمی‌آید، قول ازدواج داده‌اید (برای احتیاط، بعد از انتشار شایعه مدتی به‌منزل اقوام دیگر پناهنده شوید.)

گاهی هم نمی‌خواهیم کاری را انجام دهیم ولی به‌تاثیر شایعه نیاز داریم. مثلن وقتی شخص مورد علاقه ما، زبان ایما و اشاره سرش نمی‌شود و به‌خواستگاری نمی‌آید، با انتشار شایعه یک خواست‌گار جذاب، می‌توانیم بفهمیم در قبری‌ که بالای سرش گریه می‌کنیم، مرده‌یی وجود دارد یا خیر؟ اگر خبری نیست که برویم دنبال کار و زندگی خودمان. اصلن خر چه داند قیمت نقل و نبات؟

گزنه/ طنز روزنامه راه مدنیت

فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا