خبر

سرور دانش: مردم در انتخابات سنگ تمام گذاشتند

راه مدنیت: سرور دانش؛ معاون دوم ریاست جمهوری که دوشنبه اول عقرب در محفل روز جهانی استندرد صحبت می‌کرد، از انتخابات 28 میزان سخن گفت و آن را دریچۀ امید و ثبات برای کشور خواند.

آقای دانش گفت که مردم افغانستان با همه چالش‌ها و تهدیدها، شجاعانه و هوشمندانه به پای صندوق‌های رای رفتند. وی گفت:« در روزهای تاریخی 28 و 29 میزان مردم افغانستان سنگ تمام را گذاشتند.»

او علاه کرد که صفوف طولانی رأی‌دهی در همه ولایات نشان‌دهنده اراده قاطع و انتخاب عقلانی مردم بود.

آقای دانش انتخابات 28 میزان را اولین انتخاباتی توصیف کرد که به طور کامل تحت مدیریت و رهبری دولت و نهادهای ملکی و امنیتی کشور افغانستان برگزار شد. به قول وی این انتخابات توانمندی دولت افغانستان را در مدیریت پروسه‌های بزرگ ملی به نمایش گذاشت.

دانش افزود که حکومت وحدت ملی به‌رغم تبلیغات بی‌اساس برخی از حلقات، تعهد خود مبنی بر برگزاری انتخابات پارلمانی را عملی ساخت که در این رابطه از حکومت افغانستان و در رأس آن رییس‌جمهور غنی با جدیت و دقت مسایل مختلف مربوط به انتخابات را نظارت و تعقیب کرد.

با اینکه سازوکارهای انتخاباتی توسط کمیسیون مستقل انتخابات بسیار ضعیف عمل کرد، آقای دانش از کمیسیون‌های انتخاباتی، همکاران بین‌المللی، ناظران انتخاباتی و نامزدان پارلمانی سپاسگزاری کرد.

دانش راجع به برخورد رسانه‌ها در پوشش انتخابات 28 میزان گفت:«عملکرد رسانه‌ها و خبرنگاران شجاع ما هم واقعا ستودنی است. رسانه‌ها به درستی نشان دادند که به منافع مردم خود وفادار هستند و از هوشیاری و توانمندی بالایی برخوردار می‌باشند. از رسانه‌هایی که به طور پیوسته رویداد انتخابات را به عنوان مهم‌ترین رخداد ملی پوشش دادند صمیمانه تشکر می‌کنم.»

معاون رییس‌جمهور در ادامه سخنانش افزود که مشارکت گسترده زنان افغانستان در همه ولایات نیز یک نمایش قدرتمندانه و معنادار از تحول عمیق سیاسی و فرهنگی در همه لایه‌های جامعه مسلمان ماست و نشان‌دهنده این تغییر بنیادین که در این سرزمین بعد از این، زنان دوشادوش مردان در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی حضور داشته و از سرنوشت و هویت ملی این کشور دفاع خواهند کرد و هرگز تسلیم باورهای کج و معوج تعصب و تحجّر نخواهند شد.

وی علاه کرد:« پیام روشن دیگر این انتخابات این بود که شهروندان افغانستان حل‌وفصل مسایل سیاسی افغانستان را تنها از طریق ارادۀ آزاد و با استفاده از روش‌های دموکراتیک و صلح‌آمیز امکان‌پذیر می‌دانند، نه با توسل به جنگ و شیوه‌های خشونت‌آمیز.»

وی مخالفان مسلح را مخاطب قرار داده افزود که مخالفان مسلح باید بدانند که مردم افغانستان راه خود را انتخاب کرده‌اند و اگر آنان می‌خواهند در کنار ملت افغانستان باشند، بیایند از طریق رقابت آزاد سیاسی، اقتدار و مشروعیت خود را از رأی مردم بگیرند و نه از تفنگ و توسل به انتحار و انفجار.

آقای دانش اذعان کرد که البته در جریان انتخابات مشکلات زیادی نیز بروز کرد و تخطی‌های زیادی نیز صورت گرفته است که امیدوارم احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان و ناظران تمام شکایات خود را به صورت اصولی ترتیب داده و به مراجع مسوول بسپارند.

او رسیدگی به شکایات انتخاباتی و رسیدن به نتایج شفاف انتخابات 28 میزان را مکلفیت کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خوانده گفت: این دو کمیسیون یابد که از آرای مردم به خوبی حراست و صیانت کنند و به صورت شفاف، عادلانه به شکایت‌های مردم، تخطی‌ها و تخلفات انتخاباتی رسیدگی نمایند.

 معاون رییس‌جمهور تصیح کرد که در زودترین فرصت ممکن انتخابات را در دو ولایت بزرگ افغانستان یعنی قندهار و غزنی نیز برگزار کنند تا همه مردم ما به صورت عادلانه از حق سیاسی خود بهره‌مند شوند.

آقای دانش علاوه کرد:« ما اکنون همگی انتظار می‌کشیم که نمایندگان منتخب مردم توسط کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شوند. همه کسانی که با آرای سالم مردم انتخاب شده باشند، نمایندگان تمام مردم افغانستان هستند و همگی به آنان احترام داریم.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا