خبر

وزارت داخله: انفجار در یک سالن عروسی در جاده کاتب 63 کشته و 185 زخمی برجاگذاشت

راه مدنیت: وزارت امور داخله اعلام کرد که در نتیجه انفجار انتحاری شب گذشته در یک سالن عروسی در جاده فیض محمد کاتب در غرب کابل ۶۳ نفر کشته و ۱۸5 نفر دیگر زخمی شده‌اند. تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت این حادثه تروریستی را به عهده نگرفته است. گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ی گفته است که این گروه در رویداد شب گذشته هیچ نقشی ندارد.

همه‌ی کشته شدگان این رویداد تروریستی افراد ملکی هستند. خانواده‌های قربانیان مدعی هستند که جسد چندین تن به شمول ده کودک ناپدید هستند.

داماد میرویس نام دارد و از این حادثه جان سالم برده است. او می‌گوید: در مراسم عروسی من هیچ مقام بلند پایه دولتی دعوت نشده بود و تمام هزینه این مراسم دوصدوپنجا هزار افغانی بود. او گفت: عروس‌ش زنده است، اما هر لحظه بی‌هوش می‌شود.

این حمله حوالی ساعت ۱۰ و نیم شب گذشته (۲۷ اسد) در ساحه حوزه ششم امنیتی کابل در داخل هتل شهر دبی رخ داده است. گفته می‌شود پیش از وقوع این انفجار صدای تیر اندازی نیز شنیده شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که زنان و کودکان نیز شامل کشته‌ها و زخمی‌های این رویداد هستند. گفته می‌شود فرد بمب گذار انتحاری پس از ورود به بخش آقایان در سالن هتل خود را منفجر کرده است. مراسم عروسی از پیروان مزهب شیعه از ولسوالی خوشی ولایت لوگر بوده است.

این انفجار در منطقه اکثرا شیعه‌نشین پایتخت روی داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییترش ضمن محکوم نمودن این حمله گفته: اینگونه قتل‌های عمدی و وحشیانه و هدف قرار دادن زنان و اطفال هیچ توجیه و جواز ندارد. ارگ ریاست جمهوری این عمل تروریستی را کار دشمنان مردم افغانستان عنوان کرده گفته است، تروریستان نمی‌توانند با انجام انفجار و انتحار مانع صلح خواهی شهروندان افغانستان شوند.

باشنده‌های محل و شماری از شهروندان که در داخل این سالن بودند می‌گویند: مقامات آمار دقیق این حادثه تروریستی را اعلان نکرده است. به گفته آنان، آمار قربانیان این رویداد بیشتر از موارد است که اعلان شده است.

ساحه سبز امنیتی کابل

انفجار شب گذشته در چند صدمتری قصر دارالامان صورت گرفته است. جایی‌که قرار است فردا (28اسد) میزبان جشن صدمین سالروز استقلال کشور است. غرب کابل از چندین روز با تدابیر شدید امنیتی است. با آن‌که مقام‌های امنیتی ادعا دارند که تدابیر شدیدی در ساحات نزدیک این قصر گرفته شده، اما انفجار شب گذشته می‌تواند برای نیروهای امنیتی یک زنگ خطر جدی باشد.

تروریستان با انفجار سالن عروسی نشان دادند که آنان می‌توانند با تدابیر شدید امنیتی نیز خودشان را به هدف برسانند و از شهروندان افغانستان قربانی بگرند. چهارده روز پیش نیز یک فرد انتحاری موتر بم‌گذاری شده را تا پشت دیوارهای حوزه ششم پولیس رسانده و انفجار داد.

دفتر شورای امنیت ملی نیز با نشر خبرنامه‌ی گفته است، تروریست‌های وحشی کوچکترین خوشی ما را تحمل کرده نمی‌توانند. بر اساس این خبرنامه، تروریستان از این‌که هیچ آشنایی با بدست آوردن اهداف از راه های مثبت ندارند، مردم ملکی و بی دفاع ما را هدف قرار میدهند. ما این عمل ترسو و بزدلانه را به شدیدترین الفاظ تقبیح نموده و وعده می‌دهیم که نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور جدی ترین عکس العمل را در مقابل عاملان این حمله خواهد داشت. هر کسی که در عقب این حمله قرار دارد، به جزای اعمالش خواهد رسید.

بسم‌الله نادری

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا