گزارش

غنی: امروز در مورد استقلال حرف ندارم

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهور امروز دوشنبه (28اسد) با حضور در قصر دارالامان از صدمین سالروز استقلال سیاسی افغانستان از انگلیس صحبت کرد. تجلیل از صدمین سالروز استقلال تحت شعاع حمله انتحاری بر یک سالن عروسی در غرب کابل قرار گرفته است.

رییس جمهور غنی گفت: گروه تروریستی که با انجام حمله انتحاری بر مراسم عروسی نزدیک به سه‌صد تن از شهروندان ما را کشته و زخمی کردند، خوشی مردم به غم تبدیل شد. او افزود: دشمن مردم افغانستان بسیار نامرد، ذلیل، پست، حقیر، خوار، دون، زبون، فرومایه است که بر مردم بی‌دفاع، زنان و کودکان حمله می‌کنند.

آقای غنی می‌گوید: مراکز داعش باید از ریشه در کشور نابود شود و این مبارزه علیه گروه های تروریستی در غرب، شرق و جنوب کشور ادامه خواهد داشت. دشمن دیگر از چنگ نیروهای امنیتی فرار کرده نمی‌توانند.

رییس جمهور غنی خطاب به گروه طالبان گفت: طالبان باید مشخص کنند که آیا افغان هستند؟ اگر افغان هستند پس چرا با انجام حملات تروریستی در کشور برای بیگانه‌ها کار می‌کنند. گروه طالبان با انجام حمله تروریستی بر مراسم عروسی در کابل نشان دادند که افغان نیستند و جشن سالروز استقلال کشور را با چالش روبه رو کردند.

رییس جمهور از جامعه جهانی نیز خواست که در برابر جنایت گروه های تروریستی در افغانستان خاموش نباشند. جامعه جهانی باید در کنار مردم افغانستان باشند و از مبارزه مردم و نیروهای امنیتی افغانستان در برابر تروریزیم جهانی حمایت کنند.

جنگ نیروهای امنیتی افغانستان با گروه های تروریستی سپری برای جهان است و این پیکارهای نیروهای امنیتی افغانستان باید قدر شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور قبل از ظهر امروز به منظور گرامی‌داشت از صدمین سال‌روز استرداد استقلال کشور در پای منار استقلال در محوطۀ وزارت دفاع ملی، اکلیل گل گذاشت. رئیس جمهور در این مراسم  از سوی اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی همراهی می‌شد.

روز استقلال افغانستان در ۲۸ اسد به مناسبت قرارداد ۱۹۱۹ افغانستان-بریتانیا جشن گرفته می‌شود. این قرار داد منجر به روابطی بدون درگیر بین افغانستان و بریتانیا شد. افغانستان پس از شکست در دومین جنگ افغانستان-بریتانیا به یک تحت‌الحمایه بریتانیا تبدیل شد. روسیه و ترکیه از اولین کشورهایی بودند که استقلال افغانستان را به رسمیت شناختند.

استقلال سياسی کشور و اولين شکست بريتانيا در مستعمرات‌ش در افغانستان بود که با نام شاه امان الله پيوند نزديک دارد. افغانستان پسا صد سال استقلال کشوری است که هم اکنون صحنه حضور قدرت های متضاد و متخاصم بین المللی است و تقریبا با همه کشورهای جهان نیز ارتباطات دوستانه و مسالمت جویانه دارد.‌

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا