خبر

افزایش 11درصدی عواید مالیاتی و گمرکات

راه مدنیت: ولید تمیم، معین عواید وگمرکات وزارت مالیه می‌گوید: مجموع عواید مالیاتی وگمرکات از سال مالی ۱۳۹۸ تا اکنون به ۱۶۵ میلیارد افغانی رسیده و این رقم تا پایان سال مالی افزایش خواهد یافت. بر اساس امار ارایه‌شده از سوی او عواید مالیاتی و گمرکات یازده درصد افزایش یافته است.

او که روز (یک‌شنبه، ۱۹ عقرب) در نشستی خبری صحبت می‌کرد گفت: دست‌آوردها و برنامه‌های سال روان این معینیت ۱۱درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) سقف عواید مالی و گمرکات کشور برای سال مالی ۱۳۹۸ را دوصدمیلیارد افغانی هدف تعیین کرده است.

وی با تأکید بر آنکه کار ایجاد ترازوی دیجیتل برای گمرک ولایت نیمروز آغاز شده و این ترازو برای گمرک ننگرهار نیز فراهم شده است، افزود: تاسه ماه آینده گمرکات غرب و ننگرهار، با ترازوی دیجیتلی مجهز خواهند شد.

همچنان کمره‌های مداربسته در ساحه گدام‌های ولایت ننگرهار فعال گردیده و این برنامه در سایر گدام‌های گمرکات نیز عملی می‌گردد. معین عواید و گمرکات همچنان گفت طی مراحل خریداری اسکنرها برای گمرکات کشور صورت گرفته و به مرحله تدارکات رسیده است.

در همین حال، مدت زمان تصفیه مالی مالیه‌دهندگان که پیش از آن زمان‌گیر بود، اکنون به ۲۱روز که ۱۶۸ ساعت کاری را در بر می‌گیرد، کاهش یافته است. پیش از این مالیه‌دهندگان برای تصفیه مالیات‌شان به ارایه ۱۳ سند حمایوی مالی نیاز داشتند، اما اکنون این روند به ۵ سند کاهش یافته است.

آقای تمیم گفت آن شمار شرکت‌هایی که جواز دریافت کرده‌اند و از چند سال به این‌سو فعالیت تجارتی ندارند، جوازشان تمدید نخواهد شد و قرار است لیست ۵۰هزار شرکت از این دست، با وزارت مالیه شریک ساخته شود.

معین عواید و گمرکات وزارت مالیه گفت که کمیته عواید در ولایات به رهبری والی‌ها ایجاد گردیده و تعدیل قانون مالیات برعایدات زیر کار قرار دارد.

رویا حسینی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا