تحلیل

تصمیم دشوار، اما مهم!

شاه‌حسین مرتضوی

رییس‌جمهور روز سه‌شنبه از یک تصمیم دشوار برای رهایی سه تن از اعضای طالبان یاد کرد.

شاید این سوال برای همه شهروندان کشور که خود قربانی اعمال تروریستی شده‌اند مطرح باشد که پشت این تصمیم سخت و دشوار چه رازی نهفته است؟

نکتۀ مهم و اساسی این است که رهایی سه تن از طالبان در بدل دو استاد دانشگاه امریکایی در مطابقت به قوانین کشور صورت گرفته است.

دوسیه، تمام مراحل اساسی خود را سپری کرده است. نهاد‌های دخیل در این دوسیه مانند ستره محکمه، لوی سارنوالی و سایر بخش‌های حقوقی، تمام موارد قانونی و ابعاد آن را با دقت تمام بررسی کرده‌اند.

 نکتۀ دوم موضوع انسانی و بشری بود. معلومات حکایت از آن دارد که به دلیل مریضی و شرایط سخت دو تن از استادان، زندگی و جان آنان در خطر است.

این موضوع نیز در اقدام حکومت افغانستان مهم بوده است. ما هرچند در شرایط جنگی هستیم، اما موضوع حقوق بشری و انسانی همواره برای ما از اهمیت خاص برخوردار است.

تلاش برای رهایی این دو استاد دانشگاه از ماه‌ها قبل شروع شده بود. قبلا عمران خان؛ صدر اعظم پاکستان وعده رهایی داده بود، اما برای این کار موفق نگردید.

نکتۀ قابل یاد‌آوری این است که سه تن از اعضای طالبان به پاکستان تحویل داده نشده است. اصولا هیچ شهروند کشور به پاکستان تحویل داده نخواهد شد. افراد یادشده برای دو ماه در قطر خواهند بود. رهایی این سه تن مشروط است؛ یعنی «تعلیق مشروط به‌تطبیق مجازات» صورت گرفته است.

رهایی این سه تن در فضای ابهام و اخفا صورت نگرفته است. شورای ملی کشور، سیاسیون، نهاد‌های عدلی و قضایی، سکتور امنیتی و تمام کسانی که مورد مشوره قرار گرفته‌اند، این اقدام را در راستای منافع ملی مورد تایید قرار داده‌اند.

ما با درک تمام قربانی‌هایی که مردم ما داده‌اند، با جسارت و شجاعت به این تصمیم اقدام کرده‌ایم. این نه به‌معنای عقب‌گرد حکومت و نه به‌معنای پیروزی طالبان است.

هدف اصلی این است که ما باید برای صلح از خود جسارت و شجاعت به خرج دهیم. گام اول را برای صلح باید برداریم. این گام برداشته شده است. اکنون هرنوع گفتگو که صورت می‌گیرد منوط به کاهش خشونت و آتش‌بس است. ما برای منافع ملی کشور هر اقدامی که مفید و سازنده باشد برخواهیم داشت.

 این اقدام در صحبت با همکاران بین‌المللی ما هم صورت گرفته است. رییس‌جمهور امریکا شخصا چنین موضوع را درخواست کرده بود. تامین منافع بنیادی افغانستان ایجاب روابط نیک و محکم را با ایالات متحده امریکا می‌کند.

همکاری ما در بخش مبارزه با تروریزم، مناسبات دوامدار، نوع و مقیاس حضور، مالکیت و کنترول صلح بستگی به چنین تصمیم‌ها دارد.

بنابراین تصمیم صورت‌گرفته بر اساس منافع ملی کشور انجام شده است.

شاید درک شرایط و تصامیم تاریخی برای برخی دشوار باشد، اما تاریخ در مورد سیاست و کارنامه‌های حکومت قضاوت خواهد کرد.

تصامیم سخت و دشوار نشان از جایگاه و اقتدار حکومت دارد. این تصامیم نشان می‌دهد که ما می‌توانیم در مراحل دشوار جنگ و صلح نیز تصامیم سرنوشت‌ساز در راستای تامین منافع مردم و صلح پایدار اتخاذ کنیم.

به‌صراحت تاکید می‌گردد که در رهایی سه تن از اعضای گروه طالبان، مصلحت کلان ملی و منافع بلندمدت مردم و کشور در نظر گرفته شده است.

این اقدام وضعیت ما را در جلب حمایت همکاران بین‌المللی برای مبارزه با تروریزم بهتر می‌کند.

 البته فراموش نباید کرد که تروریستان هرگز از چشم تیزبین نیروهای امنیتی ما در امان نخواهند بود. تحرکات آنان در همه جا زیر ذره‌بین است و فشارها تا رسیدن به صلح بیشتر خواهد شد.

ما باید نقشۀ راه آینده خود را بر اساس منافع ملی ترسیم کنیم، این تصمیم‌های تاریخی در ایجاد نقشۀ راه برای ما مهم است.

در رهایی این سه تن به جز منافع ملی و اقدام برای یک آغاز نو که بتواند به مسیر صلح کمک کند، هیچ برنامۀ سیاسی داخلی و بیرونی دخیل نمی‌باشند.

در واقع ما امروز جرات و مسوولیت خود را به جهان نشان دادیم. این همه نشان از قدرت و قابلیت نهاد‌های عدلی ما برای تصمیم‌گیری‌های دشوار روی دوسیه‌های مهم است.

ما انتظار داریم که همه مردم در این مسیر مهم و سرنوشت‌ساز با خرد و آگاهی از موقف برحق حکومت و نیروهای امنیتی و دفاعی خود حمایت کرده تا با کمک جمعی بتوانیم مسیر جنگ را به صلح پایدار خاتمه بخشیم.

نوشته‌های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. مرتضوی محترم شاید معلومات داشته باشید که این سه نفر در جریان مبارزه ګرم ومسلحانه دستګیر نه شده بود بل در بیرون از کشور توسط امریکا دستګیر وبه حکومت افغانستان تحویل داده شد زندانی بودن ایشان در همین سالها نیز قانونی نه بوده اکثری زندانیان که تحت نام طالب ګرفتار شده مردم عادی جامعه بوده که باعث طالب سازی شده است به هزاران انسان بی ګناه توسط اعضای شورای نظار متعصبین قومی وامریکاشکست خورده به زندانها افتیده است که باید بدون چون وچرا ازاد شود در غیری ان مردم ما قربانی اهداف غیری انسانی طرف های دیګر خواهند بود

  2. نظر سنجی که صورت گرفت از آن خبر هستی؟
    ما منظور تان مردم است یا چند فاشیست و معامله‌گر که بخاطر بقای قدرتش دست به هر خیانت میزند.

دکمه بازگشت به بالا