گزارش

کمیسیون حقوق بشر: خشونت علیه زنان 8/2درصد افزایش یافته است

راه مدنیت: کمیسیون حقوق بشر امروز شنبه 2 قوس با نشر گزارشی گفته است خشونت علیه زنان در کشور 8/2درصد افزایش یافته است. در گزارش این نهاد آمده است که خشونت علیه زنان از معضلات جدی در جامعه افغانستان است که به اشکال و انواع متفاوتی مانند خشونت‌های جنسی، اقتصادی، لفظی‌ و روانی اعمال می‌شود.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرد که بر اساس گزارش‌های این کمیسیون، خشونت علیه زنان در افغانستان همچنان رو به افزایش است. افغانستان در هجده سال گذشته تلاش‌هایی کرده، اما خشونت‌ها علیه زنان کاهش پیدا نکرده است.

در این گزارش آمده است که در جریان هفت ماه سال 1398هـ.ش.، در حدود 2 هزار و 762 مورد خشونت با زنان در دفاتر کمیسیون حقوق بشر به ثبت رسیده است. اما در هفت ماه سال 1397 حدود 2 هزار و 536 مورد خشونت با زنان در دفاتر کمیسیون به ثبت رسیده بود.

مقایسه آمار این دو سال نشان می‌دهد که خشونت با زنان در هفت ماه سال 1398 نسبت به هفت ماه سال 1397، در حدود 8.2درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش، آمار ثبت‌شده خشونت در بانک اطلاعات کمیسیون نشان می‌دهد که افزون بر آمار یادشده در حدود 252 مورد نیز به ثبت رسیده است که شامل خشونت‌هایی مانند اخراج از منزل، ازدواج‌های اجباری، ازدواج‌های زود‌هنگام، ممانعت از حق انتخاب همسر را تشکیل می‌دهد.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد از مجموع آمار ثبت‌شده، 37 مورد ازدواج اجباری‌، 7 مورد اجبار به استفاده از مواد مخدر، 30 مورد ‌دسترسی نداشتن به خدمات صحی، 24 مورد چندهمسری، 31 مورد ممانعت از انتخاب همسر، 22 مورد ممانعت از حق تحصیل، 37 مورد ممانعت از دید و بازدید نزدیکان، 26 مورد نفی قرابت و ‌باقی موارد را خشونت‌هایی مانند ممانعت از فعالیت‌های سیاسی و مدنی تشکیل می‌دهد.

خشونت در درون خانواده‌ رایج‌ترین ‌نوع خشونت با زنان است. از مجموع آمار هفت‌ماهه سال ‌1398 یعنی‌ 2 هزار و 762 مورد، حدود 97.1 درصد در محیط خانه به وقوع پیوسته است. این رقم نشان می‌دهد که محیط خانه، نا‌امن‌ترین جای برای زنان در افغانستان است.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. کمیسیون مستقل حقوق بشر فکر کنم تنها وظیفه اش آمار دادن باشد و برای آن فکر کنم هیچ برنامه در نظر ندارد افسوس بحال شما زنانیکه در کمیسیون مستقل حقوق بشر وظیفه انجام میدهید افسوس
    باید کار های زیر بنایی انجام دهید
    چرا تنها پول های کلان را میگیرد و در دفتر مصروف جمع آوری آمار هستید افسوس بشما زنان که در این کمیسیون هستید

دکمه بازگشت به بالا