کمیدی دموکرات‌ها در برکناری رییس‌جمهور ترمپ

دکتور علی‌احمد کریمی؛ تحلیل‌گر امور بین‌الملل/ امریکا

دموکرات‌ها پیش از این رییس‌جمهور ترمپ را متهم می‌‌کردند که در نتیجه مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری امریکا پیروز گردیده است، اما حالا در واشنگتن، روزنامه‌های معتبر و دموکرات‌ها ترمپ را در قضیه اوکراین متهم می‌نمایند که با استفاده از قدرت به تاریخ ۲۵ جولای سال جاری در گفتگویی تلیفونی از رییس‌جمهور اوکراین درخواست نموده تا علیه جو بایدن؛ معاون رییس‌جمهور سابق امریکا و پسرش پروندۀ تحقیقات را آغاز کند، در غیر آن کمک‌های نظامی امریکا به اوکراین را که در کنگره تصویب گردیده، متوقف می‌کنند.

دموکرات‌ها این درخواست ترمپ را چون فشار سیاسی و سواستفاده از قدرت، دلیل قانونی در روند برکناری رییس‌جمهور می‌دانند. نظر به قانون اساسی امریکا روند برکناری رییس‌جمهور توسط کنگره امریکا آغاز می‌گردد، اما تصمیم نهایی جهت برکناری در مجلس سنا تحقق می‌یابد.

رییس‌جمهور زمانی از مقام‌اش برکنار می‌گردد که مرتکب خیانت، سواستفاده از قدرت به‌خاطر منافع شخصی، مالی، رشوت و غیره  گردد.

دموکرات‌ها ترمپ را به نقض قانون به خاطر فشار به رییس‌جمهور یک کشور خارجی علیه رقیب خود در انتخابات۲۰۲۰ متهم می‌نمایند و جمهوری‌خواهان این اتهام دموکرات‌ها را بی‌اساس و عاری از حقایق مستند حقوقی و قانونی می‌دانند.

روند تحقیقات برکناری رییس‌جمهور با حضور دیپلومات‌های بلندمرتبه امریکا در اتحادیه اروپا، اوکراین و شاهدان نظامی در اجلاسیه‌های علنی کنگره، رویداد تلخ و ناخوشایند برای ترمپ محسوب می‌گردد.

ترمپ این اقدام دموکرات‌ها را چون تلاش‌های بیهوده و بی‌ثمر انتقاد می‌کند و هر نوع فشار را علیه رییس‌جمهور اوکراین رد می‌نماید و آن را به گونه‌یی کمیدی سیاسی می‌داند، ولی با آن هم حضور شاهدان گوناگون از سفرا، نمایندگان نظامی و امنیتی در هفته‌های اخیر، فضای سیاسی امریکا را داغ گردانیده که در مرکز توجه رسانه‌ها و شبکه‌های جهانی قرار دارد.

گوردون ساندلیند؛ سفیر امریکا در اتحادیه اروپا مدعی گردید که ترمپ رییس‌جمهور اوکراین را وادار کرده تا تحقیقات را علیه  بایدن رقیب‌اش آغاز نماید، ولی این دیپلمات کهنه‌کار امریکا نتوانست مدارک مستند برای اثبات ادعای خود در اختیار کمیسیون‌های تحقیق برکناری رییس‌جمهور ارایه نماید. هم‌چنان ادعای سایر شاهدان بر مبنای لفظی، تصورات و بر اساس شنیدنی‌ها منعکس گردید.

در تاریخ امریکا تا هنوز سه بار روند برکناری رییس‌جمهور در کنگره نمایندگان مورد ارزیابی قرار گرفته است. درسال ۱۸۶۸ مجلس نمایندگان برکناری آندرو جونسن و در سال۱۹۹۸ برکناری بل کلنتن را بررسی نمودند که نتیجه مطلوب در پی نداشت. در سال ۱۹۷۹ مجلس نمایندگان برکناری ریچارد نیکسون را در دستور کار خود قرار داد که نیکسون پیش از تحقیقات کنگره به‌طور داوطلبانه از مقام ریاست جمهوری استعفا داد.

تحقیقات کنونی که تا ماه دسامبر ادامه خواهد خواهد یافت چون حادثه داغ سیاسی پیش از میلاد حضرت مسیح و سال نو میلادی گمانه‌زنی‌های موافقان و مخالفان را در روند برکناری رییس‌جمهور پررنگ‌تر گردانیده است، ولی نظر به گزارش روزنامه‌های نیویارک‌تایمز و واشنگتن‌پست با این وجود که طرفداران برکناری رییس‌جمهور افزایش می‌یابد اما تا هنوز تعداد موافقان و مخالفان به‌طور دقیق مشخص نگردیده است.

کنگره امریکا ۴۳۵ نماینده و اکثریت لازم به دموکرات‌ها تعلق دارد، ولی باز هم طبق نظرسنجی روزنامه نیویارک‌تایمز، در حال حاضر ۱۷۹ نماینده نظر موافق به برکناری رییس‌جمهور دارند و۷۳ مخالف و ۸۳ نماینده تا هنوز تصمیم‌گیری نهایی خود را اعلام نکرده‌اند.

روند برکناری رییس‌جمهور ترمپ در اجلاسیه‌های علنی کنگره بیشتر به مبارزات و اختلافات درون‌حزبی تبدیل گردیده و هر دو حزب به انتقاد همدیگر می‌پردازند. این اختلافات درونی بیانگر انشعاب و تفرقه در جامعه دموکراسی امریکاست.

به باور کارشناسان، هدف دموکرات‌ها در روند دموکراسی تضعیف مواضع ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است، اگر چه اعتماد کامل به برکناری رییس‌جمهور ترمپ ندارند؛ چون طرفداران ترمپ در مجلس سنا در اکثریت قرار دارند. حتی پیش‌گویی می‌کنند که روند برکناری در کنگره باعث تشویق بیشتر علاقمندان ترمپ در انتخابات شود و ترمپ این بار آسان‌تر فاتح انتخابات گردد.