خبر

جاپان کشتی جنگی و هواپیمای گشت به خلیج فارس می‌فرستد

جاپان برای تامین امنیت کشتی‌های نفت‌کش این کشور در خلیج فارس قرار است یک فروند کشتی جنگی و هواپیماهای کشفی را آب‌های خلیج فارس مستقر کند.

سخنگوی ارشد دولت جاپان روز جمعه (۶جدی) اعلام کرد که این کشور برای محافظت از کشتی‌های جاپانی در خاورمیانه یک فروند کشتی جنگی و هواپیماهای گشت را اعزام خواهد کرد.

این مقام جاپانی دلیل این اقدام را بی‌ثباتی اوضاع منطقه که نزدیک به ۹۰درصد واردات نفت خام این کشور را تامین می‌کند توصیف کرد.

این برای اولین بار است که جاپان تلاش دارد تا در آب‌های خلیج فارس که کانون کشمکش‌های قدرت‌های بزرگ است یک فروند کشتی جنگی مستقر می‌کند. پیش از این تمام معاملات تجارتی جاپان در این مرز آبی بدون کدام تهدید جدی امنیتی انجام می‌شد.

بر اساس طرحی که توسط کابینه دولت شینزو ابه، نخست‌وزیر جاپان به تصویب رسیده، قرار است این ناوشکن مجهز به هلی‌کوپتر و دو فروند هواپیمای گشت از نوع پ-۳ سی P-3C به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات برای اطمینان از عبور ایمن کشتی‌های جاپانی در منطقه اعزام شوند.

به گزارش رسانه‌های جاپانی، در صورت بروز هرگونه وضعیت اضطراری و با دستور ویژه‌ از سوی وزیر دفاع جاپان، نظامیان این کشور اجازه خواهند داشت تا برای محافظت از کشتی‌های نفت‌کش در معرض خطر از اسلحه استفاده کنند.

یوشی هیده سوگا، یک مقام ارشد دولت جاپان در نشستی خبری گفت:صلح و ثبات در خاورمیانه برای صلح و کامیابی جامعه بین‌الملل از جمله جاپان بسیار مهم است.

وی افزود: این‌که مطمین باشیم کشتی‌های مرتبط با جاپان می‌توانند بدون اینکه خطری متوجه آن‌ها باشند در خاورمیانه که منبع اصلی انرژی در جهان به‌شمار می‌رود، رفت و آمد کنند بسیار مهم است.

تنش‌های بین ایران و ایالات متحده امریکا پس از خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترمپ از توافق هسته‌‌یی سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. در پی این تصمیم تحریم‌های علیه ایران دوباره اعمال شد.

تاکاشی تسوکیوکا، رییس اتحادیه نفت جاپان نیز گفته است وضعیت خاورمیانه غیرقابل پیش‌بینی است. ما معتقدیم که تصمیم اتخاذ شد در این‌باره برای تامین امنیت عبور و مروز کشتی‌ها در منطقه مفید خواهد بود.

شیبا سعیدی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا