تحلیل

سال نو میلادی؛ سال پیروزی صلح بر جنگ؟

دکتور علی‌احمد کریمی؛ تحلیل‌گر روابط بین‌الملل

در سال نو میلادی ۲۰۲۰ مردم دنیا آرزو دارند تا کره زمین، این خانه زیبا و مشترک تمام مردم جهان خانه همکاری‌های صادقانه، صلح، صفا و گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، پیروزی سیاست‌های مبتنی بر احترام متقابل برای منافع متقابل بر خودخواهی‌های یک‌جانبه‌گرایانه و تسلط‌جویانه باشد.

پیش‌گویی‌های متفاوت و متضادی همراه با خوش‌بینی‌های نگران‌کننده در سال نو میلادی ۲۰۲۰ توسط تحلیل‌گران، سیاستمداران و نظامیان ابراز می‌شود و داغ‌ترین رویداد آغاز سال نو استیضاح رییس‌ جمهور ترمپ در مجلس سنا و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری امریکاست.

مجلس نمایندگان امریکا در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ به استیضاح دونالد ترمپ رأی داد. گام بعدی برگزاری اجلاسیه مجلس سنا برای تصمیم‌گیری درباره برکناری ترمپ از مقام ریاست جمهوری است؛ امری که تحقق آن بعید به نظر می‌آید.

دونالد ترمپ اتهام دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان را «کودتای حزبی، تصفیه‌حساب سیاسی» خواند که گویا در «دادگاه نمایشی» مشغول شنیدن اظهارات شاهدان هستند و همچنین را محکوم کرد.

دموکرات‌ها رییس‌ جمهور را به «سوءاستفاده از قدرت»، «ممانعت از تحقیقات کنگره» و اعطای کمک نظامی به اوکراین – یک کشور خارجی را منوط به تحقیقات درباره رقیب سیاسی‌اش در آستانه انتخابات سال ۲۰۲۰ – متهم می‌‌کنند.

در قانون امریکا طرح استیضاح مانند «اعلام ‌جرم» است حالا مابقی روند استیضاح در مجلس سنا که ۱۰۰عضو دارد آغاز خواهد شد.

به هر صورت تحلیل‌گران سیاسی این رویداد را در تاریخ معاصر امریکا چون مهم‌ترین حادثه تاریخی به‌گونۀ کودتای حزبی و یا شکوهمندی دموکراسی تعبیر و تفسیر می‌کنند.

استیضاح رییس‌‌جمهور امریکا و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری برای مردم افغانستان از اهمیت سرنوشت‌ساز برخوردار ‌است. مردم افغانستان از زمان حمله نظامی امریکا به طالبان و القاعده در افغانستان و افزایش نیروهای این کشور و متحدان آن، قربانی ماموریت‌های نافرجامی شده‌اند که دست‌آوردی جز تداوم جنگ، تروریسم و بحران‌های سیاسی و اجتماعی نداشته است.

افغانستان در این زمان، در طولانی‌ترین جنگ به‌جای تأمین امنیت، مبارزه با تروریسم و ترافیک مواد مخدر به سرزمین مرده‌های متحرک تبدیل شده است.

از زمان حضور امریکا، به‌جای ثبات، ناامنی بیشتر شده است و مردم افغانستان در خانه و کاشانه خود از ساده‌ترین حقوق و کرامت‌ بشری محروم شده‌اند.

تروریسم با حضور امریکا و ناتو در افغانستان و کشورهای منطقه، فربه‌تر شده است. ترافیک مواد مخدر و کشت کوکنار بنا به گزارش‌های رسمی سازمان ملل افزایش یافته است. آوارگان افغانستان مقام اول را در جهان دارند. فساد در امور اداری قاعده‌مند شده است و بدون رشوت هیچ کاری حل نمی‌شود.

در انتخابات‌های نمایشی و مضحک و مملو از جعل و تقلب، بی‌احترامی و توهین آشکار به اراده سی‌وپنج میلیون از مردم افغانستان صورت می‌گیرد و هیچ کسی نیز پاسخگو نیست.

روشنفکران، تحصیل‌کردگان، نویسندگان و فرهنگیان افغانستان مجبور به تبعید ابد شده‌اند. در افغانستان مرگ‌ومیر در میان کودکان مقام اول را دارد. ادامه جنگ طولانی امریکا در افغانستان معنای ادامه سیاست خشونت خواهد بود و تهدید بزرگ در سال نو میلادی برای کشورهای منطقه و امنیت بین‌المللی نیز در پی خواهد داشت.

مردم تعب‌دیدۀ افغانستان بیش از دیگران سزاوار و شایسته صلح و امنیت هستند؛ مردمی که هرگز امنیت خود را در ناامنی دیگران نمی‌خواهند، مردمی که برای عشق به آزادی و حفظ تمامیت ارضی خود در طوفان روزگار آبدیده‌تر شده‌اند؛ هرچند به مرگ تدریجی محکوم شده‌اند اما صبر و مقاومت آنان برای امریکا چالش‌برانگیز شده است.

مردم افغانستان امیدوارند که سال نو میلادی، سال پیروزی صلح بر جنگ باشد.

آقای ترمپ فاتح مجلس سنا خواهد بود و حتی طبق برخی نظرسنجی‌ها در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آسان‌تر پیروز خواهد شد. ترمپ می‌خواهد اقتدار بربادرفتۀ امریکا را دوباره بازگرداند. این وعدۀ او زمانی تحقق می‌یابد که با حسن نیت، مردم افغانستان را از جنگ تحمیلی و نیابتی نجات دهد. در غیر آن، افغانستان در آینده نیز برای امریکا همچنان سرزمین چالش‌برانگیز خواهد ماند. به آرزوی پیروزی صلح بر جنگ در سال نو میلادی ۲۰۲۰.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا