اسلایدشوتحلیل

اتمر کاندیدای روسیه است؟

ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان در تازه‌ترین اظهارات خود که در «انادلو ایجنسی» آمده است، در کنار اظهار نظر روی سایر مسایل مختلف مرتبط به افغانستان، روند صلح و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، از محمد حنیف اتمر؛ یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان نیز به صراحت لهجه تعریف و تمجید کرده است.

آقای کابلوف گفته است:«هر کس در افغانستان می‌داند که این (اتمر) یک سیاستمدار برجسته با پایۀ وسیعی از حمایت‌های سیاسی است. او دارای یک مزیت غیر قابل انکار است، او دارای مقام(کرسی)های عالی در دولت حامد کرزی و دولت فعلی بوده است. او با استعداد است، نظر به استندردهای افغانستان، مشکلات افغانستان را می‌داند و می‌تواند چگونه آن‌ها را مدیریت و با آن‌ها برخورد کند. و اتمر با واشنگتن نیز ارتباط خوبی دارد.»

جالب این است که در نشست دوم صلح در مسکو شاید بیش از نیمی اشتراک‌کنندگان از اعضای تیم انتخاباتی آقای اتمر بودند که اشتراک کرده بودند.

نشست مسکو که از دیدگاه حکومت افغانستان فاقد صلاحیت تصمیم‌گیری بود و نتایج لازم را در پی نداشت، آقای اتمر با تمام توان اشتراک کرده بود. او هر دو معاون انتخاباتی‌اش و اکثریت دانه‌درشت‌های تیم انتخاباتی خود را نیز با خود برده بود.

حدود سه‌سال پیش اتمر در سفری به روسیه حدود 10هزار میل کلاشنکوف نیز از روسیه دریافت کرده بود. البته این سلاح‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان سر به مهر تحویل داده شدند. اتمر بیش از همه این روزها بر صلح از آدرس غیر حکومت تاکید می‌کند.

حکومت سرپرست یکی از پیشنهادهای آقای اتمر بود. چیزی که نه در قانون اساسی جای دارد و نه در کدام قانون دیگر از آن حرفی به میان آمده است. اتفاق جالب این است که نهادهای حقوقی و حقوق‌دانان کشور اکثرا علیه این پیشنهاد موضع گرفتند و آن را خلاف روحیه تمام قوانین در کشور دانستند.

حالا سوال جدی که خلق می‌شود این است که آقای کابلوف به عنوان نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان چرا این همه تعریف و توصیف از فردی می‌کند که چندی پیش از سمت رسمی خود کنار زده شده است؟

برچسب حمایت و سازماندهی داعش هنوز، از آقای اتمر پاک نشده است و مردم افغانستان و به‌خصوص وارثان قربانیان حملات متعدد داعش هنوز اتمر را مقصر می‌شمارند. روس‌ها خود نیز بارها از انتقال و گشت هلیکوپترهای مشکوک خبر داده بود که تروریستان و داعش را حمایت می‌کردند.

حالا چی دلیلی دارد که در صلح به ابتکار مسکو، تنها نصف اشتراک‌کنندگان تیم آقای اتمر است و بعدتر کابلوف خلاف تمام معیارهای دیپلوماتیک آن هم از یک نامزد ریاست جمهوری تعریف و توصیف می‌کند؟

یا واقعیت چیزی دیگری است، آقای اتمر نامزد ریاست جمهوری افغانستان از آدرس روسیه است؟

آنچه فعلا آشکارا جریان دارد مداخله پیدا و پنهان برخی از همسایه‌ها در امور صلح و امنیت کشور است. انتخابات ریاست جمهوری فرصت جدید برای همسایه‌های مداخله‌گر خواهد بود تا دست‌کم برای آدم مورد نظر خود دست و پا بزنند، ولی ظاهر قضیه از هم اکنون نشان می‌دهد که پشت آقای اتمر به پشتیبانی روسیه گرم است و روسیه نیز آشکارا از وی حمایت می‌کند.

احسان مرزبان/ روزنامه راه مدنیت

https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific/2019-will-be-decisive-in-afghan-settlement-russia/1399084

 

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا