خبر

دیدبان حقوق بشر خواستار توقف آزمایش بکارت در افغانستان شد

راه مدنیت: دیدبان حقوق بشر پس از نشر گزارش تحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مبنی بر آزمایش بدون رضایت بکارت زنان، از حکومت خواسته که مانع چنین اقدامی شوند.

 این نهاد در اعلامیه‌یی «آزمایش بکارت را غیر علمی و تحقیرآمیز» دانسته و از رییس جمهوری خواسته است که باری دیگر با صدور فرمانی، مانع آزمایش بکارت زنان شود.

در اعلامیه نوشته شده «در افغانستان که قانونی برای پایان‌دادن به این کار وجود ندارد، رییس‌جمهور غنی باید این آزمایش‌ها را با یک فرمان اجرایی پایان دهد و این فرمان را عملی کند تا این آزار بی‌معنا و وحشیانه برای همیشه پایان یابد.»

دیدبان حقوق بشر از فعالان حقوق زن در کشور نیز خواسته است، برای پایان دادن به این معضل، دوباره تلاش کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشربا ۱۲۹زن از ۱۳ولایت کشور مصاحبه کرده است از میان آن‌ها۹۲درصد گفته‌اند این معاینات -آزمایش بکارت- بدون رضایت آنان و یا حکم محکمه بوده است.

حدود سه ماه پیش بند دوم مادۀ ۶۴۰کود جزای افغانستان توسط کمیتۀ قوانین تعدیل شد و گفته شد « آزمایش پردۀ بکارت بدون رضایت زن و حکم محکمه با صلاحیت جواز ندارد و کسی که مرتکب این کار می‌شود، باید مجازات شود.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، معاینات نساییِ اجباری بر این پاسخ‌دهندگان در نزدیک به سه سال گذشته اِعمال شده است؛ در حالی که با نافذ شدن کود جزا در سال ۱۳۹۶ معاینۀ بکارت جرم‌انگاری شده است.

این در حالی است که لوی سارنوالی افغانستان گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، مبنی بر غیرقانونی بودن بیش از ۹۲درصد معاینات بکارت، را رد کرد.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا