خبر

دیدبان حقوق بشر: مصونیت افراد ملکی در اولویت گفتگوهای قطر باشد

دیدبان حقوق بشر، هیومن رایتس واچ می‌گوید، طرف‌های گفتگو در دوحه باید مصونیت افراد ملکی و توقف حملات غیرمشروع را در اولویت قرار دهند.

راه مدنیت: پاتریشیا گاسمن، معاون دیدبان حقوق بشر بخش آسیا گفته: برای جلب اعتماد مردم به روند جاری صلح به یک توافق سیاسی قابل اعتبار نیاز است.

خانم گاسمن در گفتگو با رادیو آزادی بیان داشت: «افغان‌ها به‌طور قابل درک، در مورد تاخیر در گفتگوها و اینکه نتیجه‌یی نداشته، به شدت نگران‌اند.»

وی تاکید نمود: برای اینکه مردم افغانستان به روند صلح اعتماد کنند، بایستی که به یک راه حل صلح‌آمیز منجر شود. باید طرف‌های درگیر در مذاکرات، تدابیر حفاظت از غیرنظامیان را روی دست بگیرند، از رنج مردم بکاهند، حملات غیرمشروع را متوقف سازند و این در اولویت آن‌ها قرار داشته باشد.

در عین حال، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان چندی پیش در مورد افزایش خشونت‌ها در افغانستان، ابراز نگرانی کرده بود.

خلیل‌زاد در توییت خود نوشت: «با اینکه در مورد کاهش خشونت‌ها تعهدات صورت گرفته، اما تاهنوز این کار عملی نشده.»

خلیل‌زاد تاکید کرد: “دروازۀ” برای مصالحه و حل سیاسی برای همیشه باز نخواهد بود.

از سویی هم، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اظهار داشت: تماس‌ها و جلسات آن‌ها ادامه دارد. مسلما مشکلاتی وجود خواهد داشت، اما امید است که نتیجه‌یی حاصل شود.

همچنین، دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در هفتۀ گذشته در گزارشی اعلام کرد، در ۹ماه نخست سال ۲۰۲۰میلادی ۲۱۱۷غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳۷۲۲تن دیگر زخمی شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا